1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. Овощарите от Дунавския регион отчитат лоша година откъм добив и цени

Овощарите от Дунавския регион отчитат лоша година откъм добив и цени

Настояват за облекчен режим за сондажи

Годината беше сушава с ниски добиви и лошо качество на продукцията. Това коментира за БТА председателят на Управителния съвет на сдружение "Съюз на дунавските овощари" Николай Колев. 

Той добави, че тъй като "Напоителни системи" не работят в региона, на практика "всеки сам се справя със сушата". 

"Трябва да има национална стратегия за напояването и облекчен режим за разрешителните за сондажите. В региони като нашия без напояване е невъзможно да се развива овощарство и зеленчукопроизводство", каза още Колев. 

Той заяви, че и малкото останали фабрики от преработващата промишленост са изкупували продукцията им на ниска себестойност. 

Браншът предстои да се събере за седми път на изложение "Дунавски овощари" в Русе в средата на следващия месец. Колев заяви, че очаква над 500 производители от този сектор от региона и дори от съседни области да се съберат на 16 ноември в зала "Арена Русе". Отправена е покана и към министъра на земеделието и храните, с чиято подкрепа се организира изложението. 

"Искаме да дадем платформа на нашите изложители да покажат плодовете на своя труд", каза още Колев. 

Екипът на "Съюз на дунавските овощари" е амбициран тази година да представи цялата верига на стойността - от производителя до потребителя, от точката на засяване до точката на продажба. Затова в отделна секция ще бъдат изложени торове и препарати за растителна защита, посадъчен материал, специализирана техника и оборудване за градината, системи за капково напояване, производители на амбалаж, компании за сервиз и поддръжка, банки, застрахователи, агро консултации. Предвидена е възможност за срещи за обмяна на опит и добри практики между заетите в бранша, както и представяне на научни новости и полезна информация за сектора от презентационната сесия със специално подбрани теми от водещи лектори в областта. 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.