1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Ливадите и пасищата да носят пари

Ливадите и пасищата да носят пари

Общините могат да дават ливадите и пасищата за ползване от фермери и сдружения на производители по договор за наем срещу минимално заплащане

 

Общините трябва сериозно да се замислят и коренно да променят начина и досегашното отношение за стопанисването на общинските ливади и пасища, заяви  директорът на областната дирекция "Земеделие и гори" д-р Димитър Митов. След въвеждането на единно плащане на декар земеделска земя, което тази година ще бъде експериментално, хилядите декари общински пасища и ливади в Монтанско могат да се превърнат във възможност за добри източници на доходи.

Това се потвърждава от пилотния модел, реализиран в община Вършец през миналата година. Общините могат да дават ливадите и пасищата за ползване от фермери и сдружения на производители по договор за наем срещу минимално заплащане. Те обаче трябва да спазват добрите земеделски практики за поддържане на терена. На първо място да ги почистят и държат чисти от храстовидна растителност, бурени и други неестествени за пасища и ливади растителни видове.  Също, трябва подсилват тревостоя с културни треви, да наторяват и вършат други дейности, от които на практика ще се ползват самите наематели. В крайна сметка именно наемателите ще получат парите от единното плащане на декар, с което ще финансират подобренията върху терена.

AGRO.BG

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.