1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Жътвата започна във Врачанско: очакват се над 650 кг пшеница от декар

Жътвата започна във Врачанско: очакват се над 650 кг пшеница от декар

Средните добиви от ечемик се прогнозират около 500 кг/дка, а земеделското министерство обяви пожароопасен сезон в областта до края на октомври

В област Враца се очакват средни добиви от пшеница 650 килограма и от ечемик 500 килограма от декар, информираха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните. От там посочиха, че в областта навсякъде е започнала жътвената кампания.

По данни за 2024 година от областта са добити 630 килограма от декар пшеница, 540 килограма есенен ечемик, 248 килограма ръж, 561 килограма тритикале (хибрид между пшеница и ръж – бел. реп.), 257 килограма рапица. През миналата година са добити близо 200 килограма от декар слънчоглед, 256 килограма царевица и 200 килограма от декар тютюн.

От земеделското министерство посочиха, че с цел недопускане възникването на пожари и нанaсяне на щети на земеделска продукция и селскостопански инвентар, e издадена заповед за обявяване на пожароопасен сезон за 2025 г. във всички земеделски територии в област Враца, считано от 5 юни до 31 октомври.

В землището на територията на област Враца има регистрирани над 3 милиона декара земеделска земя. В това число 2,3 млн. декара е обработваема по начин на трайно ползване, допълниха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.