1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Дано да ме разберат управляващите - зърнопроизводителите сме изправени пред фалит

Дано да ме разберат управляващите - зърнопроизводителите сме изправени пред фалит

Радослав Христов: Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите

 

-  Г-н Христов, започват ефективни протестите на зърнопроизводители в страната. Те очевидно са продължение на протестите, които се проведоха преди месец с искания за включването на национални доплащания в проектобюджета за догодина. Остават ли същите вашите искания?

-  Искаме да започне незабавно изплащането както на директните, така и на националните доплащания за 2008 г. Другото ни искане е в Бюджет 2009 да бъдат включени договорените и подписани в споразумението с Министерството на земеделието и храните (МЗХ) от март 378 млн. лв. В споразумението, което е подписано от министъра на земеделието, е заложено осигуряването на максималния допустим размер на националните доплащания към директните плащания на единица обработваема площ. Това беше нашето желание, затова още през март подписахме документа.

-  Споразумението е подписано от бившия земеделски министър Нихат Кабил, нали така?

-  Да, това е така, но споразумението е подписано с подписа и печата на Министерството на земеделието и няма значение кой е министърът.

-  Преподписано ли беше споразумението от наследника на Нихат Кабил - Валери Цветанов?

-  Не, не беше преподписано, но на 21 май тази година в „Големия Колегиум" в МЗХ, след среща на министъра Валери Цветанов и Управителния съвет на НАЗ, той изрази своето одобрение на това споразумение и каза, че ще го изпълнява без никакви подусловия, което означава, че е съгласен с него. И тъй като в предложения проектобюджет нямаше заложени никакви средства за национални доплащания за 2009 г. - затова ние на 7 ноември протестирахме в столицата пред Народното събрание. След това бяха сформирани няколко работни срещи в МЗХ и на нас ни беше дадена индикация, че ще бъдат заложени средства в бюджета за догодина.

-  Направено ли е предложение за поправка между първо и второ четене за включването на средствата и кой трябваше да го направи?

-  То трябваше да бъда направено от група народни представители. За нас няма значение от коя парламентарна група са те, тъй като НАЗ няма политически оттенък. Ние сме браншова организация и при нас членуват хора с различни партийни мирогледи и при нас браншът е над всичко. Поправката, която е направена между първо и второ четене, е от депутатите от работната група в бюджетната комисия в Народното събрание - Румен Овчаров, Милен Велчев и Йордан Цонев - или погледнато политически от тройната коалиция. Те предлагат да бъдат взети от резерва 211 млн. лв. за национални програми, помощи и доплащания в сектор земеделие без да е регламентирано за кой сектор от земеделието колко пари да се заделят. Това на практика означава, че тези 211 млн. лв. могат да бъдат предназначени за млекопроизводителите, за националните доплащания, за тютюна и за всичко друго. Ние искаме обаче да бъде точно записано колко от тези пари ще бъдат за национални доплащания. Записаното по този начин обаче не обяснява какви ще бъдат националните доплащания за догодина.

-  Вие искате да се конкретизира точната сума, така ли?

-  Точно така, искаме да знаем колко пари от 211 млн. лв. са за национални доплащания. Очевидно ще си протестираме, защото ние искаме да бъде заложен максималният размер национални доплащания от 9 лв. на дка. Предвид икономическите показатели, които предстоят следващата година, ще бъдем съгласни и на 5 лв. за дка да бъдат записани в разходната част, а 4 лв. да бъдат записани под условие, да бъдат дадени, ако има излишък в бюджета. Но това до момента не се е случило. На нас гласно само ни обясниха, че 60 млн. лв. от тези средства ще бъдат дадени за млекопроизводителите, 50 млн. лв. ще отидат за тютюна и 100 млн. лв. за зърнопроизводителите, което прави между 2 и 3 лв. на дка. - далече под записаната сума от 9 лв. в споразумението. Затова и протестираме и ще си искаме 9-те лв. на дка.

-  Това очевидно е основното ви искане, което ще е трудно постижимо? Иначе се очаква да започне изплащането на европейските и националните директни плащания за 2008 г.

-  Да, но има съмнения, че изплащането на европейските преки плащания може и да не се случи, защото Сметната палата на Европейския съюз, която беше тук миналата седмица, установи толкова много нарушения, че не знаем какъв ще бъде нейният доклад и нейните препоръки за България, които се очакват около 17 -18 декември. Открити са много нарушения, но за нещастие, ако мога така да го кажа, нарушенията не са в зърнопроизводителните райони, а предимно в планински и полупланински райони като Кърджали, Смолян и т.н.

-  На пресконференцията вчера споменахте, че има наддекларирани площи в размер на 210 хил. дка.

-  Да, това са данни на Разплащателната агенция. Питайте ги тях, ама те няма да ви кажат. А според мен трябва да има публичен регистър на злоупотребителите в европейските пари. Нека да станат публични имената на всички, които злоупотребяват с европейските и националните пари.

-  Споменахте на пресконференция вчера още, че някои зърнопроизводители, включително и вие, сте следени и подслушвани от ДАНС - защо? Откъде мислите така?

- Най-вероятно заради това, че организацията ни е силна и правителството се притеснява от нашата асоциация - НАЗ е най-голямата и мощна организация в България в момента. Ако някой не го е разбрал, вероятно вече им е ясно за какво става въпрос. Ще ви кажа обаче, че ние нямаме намерение да сваляме правителството, ние се борим за по-добри условия за работа в нашия бранш и субсидирането е част от тези условия. Не можем да бъдем конкурентни на колегите от Западна Европа, когато те получават по 60-70 лв. на дка субсидии и доплащания на площ, а ние получаваме едва 20 лв. Независимо от създалата се пазарна ситуация с тези ниски цени - те не са толкова застрашени от фалити, колко ние. Ако те продават на себестойност, директните плащания, които получават, се явяват като печалба и могат да инвестира отново в технологии.

-  Г-н Христов, ако не получите националните доплащания за догодина, какви ще са последствията за зърнопроизводителите?

-  Ако не бъдат приети националните доплащания, ще има фалити на земеделски производители у нас, защото кризата през идните месеци все повече ще се задълбочи. Другият фактор, който също се отразява много негативно на нашия бранш, са цените на ечемика, пшеницата, слънчогледа и царевица. Знаете, че в момента цените са на такива ниски нива, които при тези разходи, които сме направили миналата година и при разходите, които предстоят през тази година, всички колеги продават на тотална загуба. В момента огромна част от зърнопроизводителите очакват директните плащания и националните доплащания за 2008 г., за да могат да си платят горивата, за да могат до края на годината в оставащите няколко работни дни да отидат до митницата да си подадат документи за възстановяване на акциза, защото ако те не са платили горивото, нямат право да кандидатстват за възстановяването му. На базата на заявленията за получаване на европейските субсидии всички колеги сме получили кредити от банките. Много от тях над 2 500 земеделски производители са взели субсидиите авансово под формата на кредити от търговските банки и имат подписани договори с тях, че до края на годината ще върнат кредитите. От 1 януари те ще почнат да плащат лихви, умножени по две и по три. Затова още веднъж съвсем отговорно заявявам - дано да ме разберат управляващите в тази държава, че секторът е изправен пред фалит.

-  При положение, че сте изложили тези аргументи пред Министерството на земеделието и храните, как си обяснявате тогава факта, че не са предвидени средства за вас? Как си обяснявате това действие на управляващите?

-  Политически интереси.

-  Какви по-точно? Искате да кажете, че определени политически среди имат интерес да няма зърнопроизводство у нас, така ли?

-  Не, просто техните интереси са над нашите. И това, че те заявяват, че сектор земеделие е един отрасъл, който е жизнено важен за България и че трябва да се развива и т.н. - това е само прах в очите на обществото. Техните лични партийни интереси са над нашия бранш. Така го виждам аз. След като всички говорят, че действително сектор селско стопанство трябва да се развива, че той трябва да бъде приоритет на България, а в следващия момент поглеждаш в бюджета и виждаш, че там са записани нула лева национални доплащания, ти става ясно колко им пука на тях за нашия бранш и за сектора земеделие.

-  Вие не бихте ли могли да се обърнете, да речем, към някоя европейска институция по отношение на тези национални доплащания?

-  Не можем и ще ви отговоря защо - защото ЕС казва така: ние сме дали право на вашата държава да ви даде еди си колко лева, за това, че тя не ги дава, е отговорно вашето правителство, ние сме им дали право. За разлика, примерно, от проблема, който го имаха млекопроизводителите, те дори нямаха за това разрешение и си го издействаха по същия начин - с протести. Фактът също е показателен - ЕС казва - ние даваме право на България за 2009 г. да ви даде 9 лева на дка, даваме ви 18 лв. и им даваме право да ви дадат още 9 лв. И българското правителство казва: „да земеделието е приоритет, затова няма да ви дадем национални доплащания".

Агенция „Фокус”

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.