1. Начало
  2. Интервюта
  3. Растениевъдство
  4. Нови разработки на учените подобряват устойчивостта на културите на суша

Нови разработки на учените подобряват устойчивостта на културите на суша

Проф. Робърт Ван Бурен, Мичигански университет, САЩ: Сушата е проблем номер 1 в целия свят

 - На фона на климатичните промени как учените могат да върнат загубените устойчиви качества на земеделските култури и да популяризират естествено издръжливи на засушаване култури?

Работим със сорго, теф и други растения, които имат вродена устойчивост към засушаване и се опитваме да я засилим. Сушата е най-големият проблем в земеделието на САЩ и проблем номер 1 в целия свят. Тя води до милиарди долари загуби ежегодно. Проблемът ще се реши чрез съчетание на много фактори - нови сортове, например там, където расте вече една култура да се въведат нови нейни разновидности, които са устойчиви на стрес. Също така се опитваме да култивираме нови видове, които по природа имат вродена такава устойчивост на стрес. Работим със зърнени култури, които са естествено издръжливи на екстремни условия, но не се ползват много в западния свят - такива са теф или просо от Субсахарска Африка. Те се отглеждат в най-екстремните условия на планетата вече хиляди години и не само оцеляват, но и просперират. Тези култури имат впечатляваща издръжливост, каквато не виждаме в царевицата или пшеницата, защото е била премахната в процеса на отглеждането им. Искаме да върнем тези качества обратно в тях, без да намаляваме потенциала на добива им. В крайна сметка една част от нашата работа е да разберем адаптивността на растенията и как можем да пренесем тези качества в съществуващи сортове, а другата е да погледнем какво вече съществува като видове храни и да убедим хората да ги консумират. Тефът или просото са питателни и издръжливи. Ако бъдат популяризирани и ги добавим в нашата диета, би било много добре за хората.

 - Ще бъде ли скъпо това начинание за фермерите и съответно правителствата? И застрашена ли е продоволствената сигурност в световен мащаб? 

Би трябвало да не е толкова скъпо за фермерите, но изисква много сериозни инвестиции за научно-изследователска дейност от страна на държавите и от страна на частния сектор. Надяваме се обаче, че добивите и качеството на продукцията ще бъдат по-високи и това ще е от полза за фермерите. Мисля, че продоволствената сигурност в света е застрашена - виждаме го в Съединените щати, в Европа, Африка, така че това е огромен проблем навсякъде.

 - В Съединените щати как стои въпросът с напояването?

Специално в Мичиган нямаме голям проблем с напояването. Но в други щати предизвикателството е колосално. В Тексас например, сушата е огромен проблем и повечето култури, които се отглеждат, се напояват. Новите геномни техники и въобще новите технологии ще ни позволят да отглеждаме култури по по-безопасен начин, с по-висок добив и такива, които бързо се адаптират към климата. Можем да създаваме нови сортове, като използваме технологиите, свързани с геномното редактиране. Това ще бъде добре за фермерите и потребителите. Новите култури, които създаваме чрез геномно редактиране, всъщност са същите като като конвенционалните продукти. Ние просто ускоряваме естествените процеси и селекция. Тези нови култури са безопасни, а геномните редакции, които се правят, са ефикасни, знаем съвсем точно какво правим и храните са точно толкова здравословни, колкото и обикновените продукти. Понякога дори са по-полезни.  

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.