1. Начало
  2. Интервюта
  3. Растениевъдство
  4. Тодор Джиков: Днес много хора си дават сметка какво означава картофопроизводството за изхранването на една нация

Тодор Джиков: Днес много хора си дават сметка какво означава картофопроизводството за изхранването на една нация

Снимка:

От НАК критикуват Националния стратегически план

 - Г-н Джиков, какви кризи още ще отключи войната в Украйна?

Всички се подготвят за разширяване на конфликта и за обезпечаване на продоволствената сигурност. Още на 25 февруари от земеделското министерство поискаха от НАК справка за складовите наличности, такава е поискана и от останалите колеги. Дано да не съм прав, но дойде моментът, в който много хора ще си дадат сметка какво означава картофопроизводството за изхранването на една нация. И защо е важно то да бъде подкрепяно във всяка европейска държава.

Булагро Кодафол

 - Картофите бяха гореща тема през последните седмици – в крайна сметка, каква подкрепа очаквате през следващия програмен период?

От месец юни ние апелираме, че българските трапезни картофи трябва да останат в схемата за обвързана подкрепа. Те са основно препитание, заедно с тютюна, на земеделците в планинските и полупланинските райони. Искахме да бъде създаден екшън план, да се изработят алтернативни варианти за подпомагане. Нищо от това не се случи. На всичкото отгоре, българските евродепутати гласуваха с „въздържал се“ в Европейския парламент. Не беше ли редно, поне от морална гледна точка, да излязат с остра декларация и да осъдят решението трапезните картофи да бъдат извадени от схемата за обвързана подкрепа, като гласуват „против“? За мен това е престъпно безхаберие, защото от такова решение печелят Полша, Франция и всички фирми, които внасят картофи у нас.

 - Как ще коментирате Националния стратегически план?

Противно на всякаква логика, която предполага европейският регламент, в нашия стратегически план първо са определени бюджетите по интервенциите, без каквато и да е логика, стратегия и анализи на необходимостите и потребностите, без каквито и да е количествени индикатори за това какво искаме да се случи в рамките на следващите 5 години и как точно ще отчетем постигането на целите. Над 60% от бюджетите по Първи стълб са за интервенции, които не произвеждат храна. Меко казано, това буди огромно недоумение.

 - Ако казвате, че стратегическият план е изработен в полза на едни сектори и в ущърб на други, какво имате предвид?

Нямам обяснение защо, след като аграрният министър официално обяви, че над 30% от животните в България са виртуални, бюджетът в сектор „Животновъдство“ е увеличен с 30% - и по Първи, и по Втори стълб. Защо са предвидени нови интервенции в животновъдството за схеми, които няма да произвеждат храна. Дори няма да се изисква и доказване на такава продукция. Справедливо ли е само 2% от предвидения бюджет да отива за биопроизводство на зеленчуци, а над 20% да отива за биопасища? Ако имаме регистрирани толкова големи площи с биоливади, то имаме ли съответния брой биологично отглеждани животни?

 - Какво реално очаквате да се случи с подкрепата да сектор „Картофопроизводство“?

Ще бъде трудно да бъдат защитени трапезните картофи в Брюксел. Ние отчитаме желанието на министерството да се пребори за това, но е малко вероятно да се случи. По-скоро ни тревожи заявката за подпомагане през Програмата за развитие на селските райони и орязаните бюджети за сектор „Зеленчуци“ – аритметиката на бранша и на министерството нещо се разминават. Когато от Брюксел ни върнат стратегическия план, ще видим коя математика ще се окаже вярна.

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.