1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Започва реализацията на два проекта по Програма ФАР в областта на земеделието

Започва реализацията на два проекта по Програма ФАР в областта на земеделието

 

Едно от най-големите предизвикателства пред България в процеса на присъединяване към ЕС е подготовката й за прилагане на втория стълб на Общата селскостопанска политика - развитие на селските райони. Затова смятаме да използваме целия натрупан опит и изграден досега административен капацитет, като основа за прилагане на мерките за следващия програмен период 2007- 2013 г . Това каза днес зам.-министърът на земеделието и горите Димитър Пейчев при официалния старт на два проекта за побратимяване по Програма ФАР.

Единият от тях е насочен към подготовката на МЗГ да прилага втория стълб на ОСП на ЕС - Развитие на селските райони. Неговата продължителност е 2 години, а заложеният бюджет е 963 970 евро. Партньори по проекта са българското земеделско министерство, Австрийското федерално министерство на земеделието, горите, околната среда и водите и Министерството на земеделието и горите на Италия. Целта е подобряване капацитета на Дирекция "Развитие на селските райони и инвестиции" по програмиране, прилагане, наблюдение, контрол и оценка на програми за развитие на селските райони.

Другият проект е за укрепване на системата за контрол в лозаро-винарския сектор на България в съответствие с изискванията на ЕС. Стойността му е 535 942 евро и ще се реализира в продължение на 1 година. Изпълнители по него са българското и австрийското земеделски министерства. Целта на проекта е повишаване административния капацитет на Изпълнителната агенция по лозата и виното /ИАЛВ/, която да осъществява ефективен контрол както на управлението на производствения потенциал, така и за спазване на енологичните практики в съответствие с изискванията на ЕС. Основни компоненти са по-нататъшното развитие на българската система за качествени вина, изработване на инструкции за правата и задълженията на ИАЛВ и методология за извършване на контрол на място на лозарската площ.

За нас е от голямо значение месеци преди присъединяването на страната ни към ЕС да положим сериозни усилия българското селско стопанство и в частност - лозаро-винарския сектор да отговорят на високите критерии за качество в условията на общ европейски пазар, заяви в приветствието си зам.-министър Светла Бъчварова. Тя подчерта, че Националната стратегия за развитие на лозарството и винарството в периода 2005-2025 е програмният документ, който трябва да се следва, за да успее България да развие в максимална степен своя лозаро-винарски потенциал.

Европейската комисия напълно подкрепя България финансово, но също и политически, за да изпълни всички ангажименти и да стане пълноправен член на ЕС, подчерта в обръщението си представителят на ЕК у нас Фернандо Понц Канто. Той обясни, че земеделските площи заемат близо 80 % от територията на Общността и в този смисъл модернизирането им е важно и за подобряване благосъстоянието на населението в селските райони.

Участие в днешната среща взеха също представители на Делегацията на ЕК в България, гости от посолствата на Австрия и Италия, зам.-министърът на Австрийското земеделско министерство Андре Рупрехтер, експерти от МЗГ и ИАЛВ.

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.