1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Агрометеорологична прогноза за месец юни 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юни 2006

 

През юни развитието на земеделските култури ще се осъществява при температури около нормата и сума на валежите – около и над нормата за месеца. Определящ фактор за нормалното протичане на вегетацията при пролетните култури ще бъде съдържанието на влага в почвата. Вследствие поднормените валежи и високите температури през май почвените влагозапаси в 50 см слой в по-голямата част от полските райони на страната рязко намаляха. На места в Южна България (агростанциите Пловдив, Ръжево конаре, Любимец) общия воден запас при пшеницата в края на май бе необичайно нисък за сезона, под 50%, от ППВ (пределна полска влагоемност). Незадоволителни, под 65% от ППВ бяха почвените влагозапаси и в Североизточна България.

 През първото десетдневие на юни очакваните валежи ще увеличат  съдържанието на продуктивна влага в почвата, от изключително важно значение за посевите с пшеница, при които ще протича наливане на зърното и фаза млечна зрелост. През периода на наливане на зърното дефицитът на почвена влага е една от причините за недоброто му изхранване и по-ниската продуктивност на зимните житни култури.

През второто и третото десетдневие  прогнозираните температури, в границите на нормата за сезона, ще ускорят вегетацията на пролетните култури и процесите на узряване при пшеницата и ечемика. До средата на юни при ечемика на места в полските райони на страната ще се наблюдава восъчна зрелост. В края на второто и началото на третото десетдневие в Южна България се очаква да започне узряването и при пшеницата.

През втората половина на юни голяма част пролетните култури ще достигнат максималните си размери от вегетативна биомаса и ще встъпят в репродуктивен период от развитието си. В Западна България, където се очакват сравнително повече валежи, през по-голямата част от месеца почвените влагозапаси ще бъдат близки до оптималните за развитието на царевицата,  слънчогледа, картофите, захарното цвекло.

 Към края на юни при ранните хибриди царевица ще се наблюдава фаза изметляване, а при слънчогледа – начало на фаза цъфтеж.

През юни прогнозираните стойности на максималните температури, на места до 34°С , ще имат отрицателно въздействие върху цъфтежа, оплождането и формирането на репродуктивните органи при фасула и др. зеленчукови култури.

През месеца условията ще бъдат благоприятни за развитието на овощните култури, незасегнати от късните пролетни слани, но и за редица икономически важни болести - струпясване, брашнеста мана, кафяво гниене и вредители – плодови червеи, листни въшки, акари и др. До средата на юни ще приключи цъфтежа при лозата, период на интензивна растителнозащитна дейност срещу маната, оидиума, сивото гниене, гроздовите молци.

През месеца по-подходящи условия за провеждане на растителнозащитните третирания при земеделските култури ще има в началото и края  на второто и към средата на третото десетдневие.

АРХИВ: Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.