1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Климатичните предизвикателства пред управлението на водите и земеделието в България

Климатичните предизвикателства пред управлението на водите и земеделието в България

Събитието се провежда по повод Световния ден на водата 22 март и Световния ден на метеорологията 23 март

Климатичните предизвикателства пред управлението на водите и земеделието в България ще бъдат обсъдени на национален форум в София, съобщиха от екоминистерството. Събитието се провежда по повод Световния ден на водата 22 март и Световния ден на метеорологията 23 март. Организатори са Представителство на Европейската комисия в България, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните и Национален институт по метеорология и хидрология при БАН.

По време на форума ще бъде представено мястото на България в общоевропейския процес на адаптация на икономиката към климатичните промени. Предвидени са дискусии в два основни работни панела.

В първия панел ще бъдат обсъдени теми, свързани с влиянието на климатичните промени върху управлението на водите. Ще бъдат изнесени презентации за изграждането на стратегическата водна инфраструктура на страната и националния мониторинг на водите. Гостите ще се запознаят със сценарий за климатичните промени в България до края на века.

Вторият панел разглежда влиянието на климатичните промени върху земеделието. Подготвени са презентации за Общата селскостопанска политика и климатичните промени, възможностите за модернизиране на напоителните системи в земеделието, използването и опазването на водите за рибни ресурси и други.

На форума ще присъстват министърът на околната среда и водите Нона Караджова, ръководителят на Представителството на ЕК в България Зинаида Златанова, председателят на БАН академик Никола Съботинов, както и генералният директор на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН д-р Георги Корчев.

В началото на февруари 2011 г. Европейската комисия представи Европейската рамка за действие „Адаптация към изменението на климата” (т.нар. Бяла книга). Бялата книга ще бъде основата за изработването на обща рамка за интегрирано адаптиране на всички ключови политики на ЕС към климатичните промени и усилено сътрудничество между правителствата. Дискусията за това, как се случва този процес в България, ще събере на едно място представители на науката, държавните институции, браншовите организации в двата сектора, бизнеса, националното сдружение на общините.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.