Посевите се наблюдават за неприятели


Фенофаза: от "2-4 лист" до "братене"
Основни вредители през периода:
-
Обикновена полевка
-
Житен бегач
-
Житни мухи
-
Житни пиявици
-
Житна дървеница
-
Едногодишни житни и широколистни плевели
Житен бегач
Особено внимание да се обърне на повторките и изостаналите във фенологичното си развитие посеви.
Житни мухи
Да се извършат контролни наблюдения за плътността и разпространението на мухите.
Житна пиявица
Начало на излизане на презимувалите бръмбари може да се очаква в края на месеца за районите на Южна България.
Вредна житна дървеница
Един от най-опасните неприятели по житните култури. Вредната житна дървеница развива едно поколение годишно. Зимува като възрастно насекомо под опадалите листа в покрайнините на горите.
Вредят възрастните дървеници и ларвите, които смучат сок от житните култури и повреждат младите растения, класовете и зърното.
При хладно, дъждовно и студено време, дървениците се крият в основата на растението и смучат сок от главното стъбло, в резултат на което централния лист пожълтява, увяхва и изсъхва. Младите растения загиват и посевите силно оредяват. При изкласяващите растения дървеницата смуче сок от стъблото над последното коляно. В местата на убождане тъканта загива, прекъсва се сокодвижението и класът не може да се изхрани. Той побелява, изправя се и остава щръкнал, излязъл напълно или частично от влагалищния лист. При изкласилите вече растения възрастните дървеници и ларвите от различни възрасти смучат сок от плевите, класчетата и вретеното. Вследствие на повредата класът побелява, а когато е засегнато и вретеното изтънява и добива уродлив вид. Зърната биват повреждани в млечна, восъчна и техническа зрелост. При пробиване на зърното дървеницата отделя ферменти, които разрушават глутена в резултат на което се влошават хлебопекарните качества на брашното.