1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Ниските изкупни цени на зърното – компромис с технологията

Ниските изкупни цени на зърното – компромис с технологията

Снимка:

Наталия Тодорова, изпълнителен директор на Националната асоциация на зърнопроизводителите

- Г-жо Тодорова, активна ли е продажбата на зърно в момента в България?

- След период на застой сега се наблюдава добър ход на продажбите. Над 2, 5 млн. зърно са изнесени. За съжаление,  България тази година осъществяваше продажби на доста ниска цена, най-ниската в Европа, въпреки изключително доброто качество на пшеницата. Причина за това е, че производителите не можаха да се преборят с тенденциите на пазара. Има световен спад, но в България е доста по-силен. Във вътрешността на страната ни пшеницата се търгува между 230-240 лв./т, на пристанища може да достигне и до 300 лв./т. За същия период на миналата година цените се движеха между 430-450лв./т. С 40% е спадът, а при някои други култури като слънчогледа например, дори и повече - с около 50%.

Ниските изкупни цени водят след себе си по-ниски приходи и невъзможност земеделските производители да набавят необходимите им оборотни средства, за да възстановят паричния баланс. Предложената два пъти повече продукция допълнително натиска цените надолу, т.е. получава се свръхпредлагане. Затова се стигна до този момент да виждаме как българската пшеница се продава на най-ниските цени.

- Количеството  и качеството не могат ли да компенсират парите от по-ниските изкупни цени?

- За да се компенсират средствата от продажбата на пшеница, производството трябва да е два пъти по–високо от миналата година. Сега сме произвели 4,7-4,8 млн. тона пшеница, а миналато лято  4,4-4,5 млн. тона. Разликата не е много голяма. Тоест няма как да се навакса. Рапицата - една от от най-доходните култури,  изненада земеделските производители със слаби добиви и ниски цени и те не можаха да набавят достатъчно средства за следваща кампания.

- Как ще коментирате това, че производителите не посрещат при особено добри обстоятелства сеитбата?

- Това за съжаление е най-големият проблем и в момента земеделските производители са притеснени за тази стопанска година, още по–голямо е притеснението им за 2014-та. Има райони, където добивите са под средните за страната. Когато има добър приход от продукция, може да се инвестира и вложенията са повече. За следващата година се очаква да има компромиси в технологията на производство. През 2013 г. добрите добиви са в резултат на оптималното количество и качество на ПРЗ, торове и техника. Лоша шега може да изиграят евентуални лоши климатични условия.

- Няма ли да пострадат най-много малките фермери и дали няма да се стигне до фалити?

- Естествено в една такава ситуация страдат първо най-малките фермери, такива които нямат добър достъп до банкови кредити. Едни среден фермер с добра банкова история би могъл да си осигури средства, някои от тях имат и резерви. Малките производители, които трудно си осигуряват тези кредити и са произвели по-малки количества, реално са застрашени от фалит. Другите, които през последните две години са направили повече инвестиции в техника и са взели кредити, също няма да бъдат в състояние да обслужват задължениата си към банките. При всички случаи недобрите доходи ще забавят възобновяването  и модернизирането на мошинно-тракторния парк. Има мерки, които могат да се вземат за смекчаване на лошите последствия и това са европейските средства за подпомагане на единица площ. Изплащането им трябва да стане или час по-скоро, за да помогне на зърнопроизводителите да заложат по-добра технология за следващата година.

- Не мислите ли, че този „златен“ бранш е поставен в трудна ситуация?

- Годината е трудна, но ще се види колко е стабилен секторът. Трябва да отбележа, че българското зърнопроизводство, съпоставимо със световното, е в неравностойно положение. Няма как да се сравним с високите субсидии на Франция, Германия, Холандия.

интервю на Валентина Спасова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.