1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Отлив на работна ръка в селското стопанство. Защо?

Отлив на работна ръка в селското стопанство. Защо?

Здравко Иванов е специалист по организация в животновъдството

- Г-н Иванов, важен ли е психологическия елемент при подбора на кадри?

- Това е основното, от там се тръгва в тази сложна материя. Когато подбираме служител за определена позиция първо трябва да знаем естеството и спецификата на работа и да се съобразим с колектива където трябва да влезе кандидата за работа. Това да разкриеш пълната психологическа картина и атмосфера където ще работи този човек, да направиш правилната преценка означава, че си бил полезен и на едната и другата страна. Ако нямаш предварително ясна представа за това дали той е подходящ за позицията, за която кандидатства не би побил полезен и на този за когото той ще работи. Когато става въпрос за подбор на професии пряко свързани със селското стопанство нещата са малко по-сложни. Свидетели сме в последните години за ниското ниво на ценз.

- Лесно ли се прави подбор на персонал?

- Селското стопанство е един ключов сегмент, който дава или голям старт на фермерите, които попаднат на добри служители или може дори да ги откаже от определени инвестиции. Като консултант по животновъдство чест съм търсен  за консултации свързани с подбор на персонал. Често се налага търсенето на работна ръка в животновъдни ферми или такива които са занимават с растениевъдство. Там липсата на кадри сякаш е най-голям. Първото нещо което правят работодателите е да изготвят дълъг списък с изисквания към кандидатите, които в хода на преценката се оказват неприложими. Иска се ценз, образование, опит, често пъти владеене на чужд език, но басейнът от качествени кадри става все по-плитък. Преди три години кандидатите за работа в селското стопанство за едно работно място бяха по около 60-70 души. Днес то е светено до 15-20 души.

- Има ли изисквания към позициите, свързани с не дотам специализираните работни места?

- Дейностите свързани с изпълнителски позиции са специфични, особено в слабо специализираните звена – доячи или обслужване на животните. Отдавна няма центрове за обучение по тези позиции. Работодателите са често в колапс при напускане на подобни работници. Да, те не са с висше образование или определена квалификация, но без тях няма как. Много ферми купуват животни от по 2-3 хил евро и вложенията в тях са огромни, ако става въпрос за свръх генетика и поради липса на достатъчно квалифицирани кадри се налага тази инвестиция да бъде оставена в ръцете на полуграмотни хора. За съжаление това са кандидатите за подобни позиции, други няма.

- Не е ли странно, на фона на огромната безработица у нас да има толкова свободни работни места във фермите?

- Това е парадокс и проблем на държавата. Във всяко средно статистическо село безработицата във активната възрастова граница е факт, но предложиш ли им работа във ферма ще бъдете посрещнати с насмешка и с купчина претенции. Тези хора от някъде се финансират, най-често от държавата и им е добре, защото според тях трябва да работят. За съжаление колкото по-неквалифициран си толкова изискванията са по-големи. В продължение на 15 години наблюдавам процесите във фермите. С всяка изминала година животновъдите се оплакват все повече от липса на работна ръка.

- Какво е заплащането в сектор животновъдство, за не квалифициран труд?

- В населени места, където дърводобива е развит по никакъв начин не би привлякъл когото и да било за такава работа, защото надницата е в размер на 30-40 лв. А фермерите не биха дали такива пари и хората предпочитат сезонна работа, но в никакъв случай не би гледал животни, та дори работата му да е постоянна. Гледачи на животни в момента работят от минимална работна заплата до 600-700 лв максимум. Има и ферми където парите са по-сериозни. Разбира се във ферми, където мениджмънта е на ниво не са рядкост суми от 1000-1200 до 1500 работна заплата за позиции, които са изпълнителски, като например доячи. Това е една възлова позиция за всяка ферма. Той работи пряко с животните, които са основно средство. От тяхната квалификация, усърдие и труд зависи животните да са в добро здраве, да дават добро мляко. В по-високия сегмент квалифициран персонал са бригадири, които организират производството. Тук също липсват хора за тези позиции, с една дума няма хора, които биха искали да работят това. За тази длъжност успешно биха се котирали зооинженери, ветеринарни техници, ветеринарни лекари, хора които са завършили агромениджмънт. Тези хора макар и завършили това сякаш отбягват да работят това.
В крайна сметка това е избора им на професия. За мен е нелогично млади хора, след като завършат висшето си образование да забравят какви дипломи имат. Много малко хора отиват да работят това, за което са учили. В цифрово изражение това са около 15-20%. В последно време виждаме, че завършилите селскостопански профил са деца на родители, които вече имат такъв бизнес и те трябва да го наследят. Свидетел съм и на друго, че в селското стопанство определени позиции се заемат от хора които имат желание да се занимават с това, нямат квалификацията като образователен ценз. Някои от тях в това си желание се усъвършенстват професионално и стават добри професионалисти.

- Как се прави подбор на кандидатите за работа?

- Подборът се прави на два етапа. Единият е с подбор на документи, вторият   чрез интервю, за да е по комплексна оценката. Разполагаме и с друг инструментариум - психологични тестове. Но тук става вече въпрос за подбор на по-висш персонал. Професионални тестове, които са тестови пакети от 300-400 въпроса, които достатъчно фрагментират всеки един психологически профил, като с това гарантираме пред работодателя, че сме направили най-добрия избор. Процесът е динамичен, защото заявката за едно място е моментна „снимка“.  Проблемът е, че държавата е изправена пред много остър дефицит на кадри във всички сфери на икономиката. Висшите кадри – там позициите, съответно заплащането са по-привлекателни и там липсата на кадри не се усеща толкова, но при средния до по - ниския сегмент вакуума е по-голям.

Автор: Диана Александрова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.