1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. За работещите решения, носещи стабилност и сигурност, и запазващи и увеличаващи доходността от производството

За работещите решения, носещи стабилност и сигурност, и запазващи и увеличаващи доходността от производството

Божидар Бонев – продуктов мениджър в „Лимагрейн”

- Г-н Бонев, разкажете за спецификата на работата си в „Лимагрейн".

- Работата ми като продуктов мениджър е много динамична, разнообразна и пълна с предизвикателства, защото „Лимагрейн" развива в България 5 култури - царевица, рапица, слънчоглед, пшеница и ечемик. Всяка от тях има своите специфики и се нуждае от нужното внимание. Освен това Югоизточна Европа, и в частност България, е район, изискващ специален подход в развойната дейност на продуктите. Самата селекция в момента е на много високо ниво и е основата, на която всяка една компания от семенарския бизнес се крепи. Тя обаче, макар и фундамент на бизнеса ни, би била успешна само ако всички ние, които работим с генетиката, след като излезе от полетата на селекционерите, направим така, че всеки продукт да намери своето собствено, полагащо му се място на огромния пазар.

- Царевицата и слънчогледът са едни от основните култури за страната. Как е представена генетиката на „Лимагрейн" у нас?

- Преди всичко трябва да отбележа, че „Лимагрейн" е една от 4-те водещи компании в семенарския бизнес в световен мащаб. Казвам го, защото за да се откриват новаторски решения, се изисква огромен ресурс - човешки и технически, а връщайки се няколко години назад, вие си спомняте кой първи внедри в България първият CLEARFIELD хибрид (Римисол) и заедно с БАСФ даде тласък на технологията, която в много голяма степен промени стереотипите в съвременното отглеждане на слънчоглед като цяло. Отново „Лимагрейн" години наред доставя един от най-качествените гени при царевицата и отново тя първа намери селекционно решение при слънчогледа на новопоявилите се нови раси на паразита синя китка в България. Да сме една стъпка напред е това, което се опитваме да правим. И да го правим качествено.
У нас продуктите ни се радват на огромен успех и това не би трябвало да изненадва никого. Земеделските производители имат възможност ежегодно да тестват нашите хибриди и сортове на собствените си полета, ползвайки мрежата ни от опитни участъци. Те - производителите, са тези, които решават. Ние сме тези, които се стараем да обогатяваме избора им и явно го правим добре, а като пример бих дал факта, че 1/4 от площите със слънчоглед в България носят знака на „Лимагрейн".

- Какви са предизвикателствата, с които трябва да се справят земеделските производители и как „Лимагрейн" със своите селекционни решения отговаря на промените в климата и на нарастналите изисквания на стопаните?

- За никого не е тайна, че в България земеделието носи висок риск заради географските особености на страната, а в последните години и заради бързите промени в климата. Анализ на ситуацията в детайли би отнел прекалено много време, но ако трябва да се направи някакво обобщение, бих казал, че стихийността на явленията, които влияят на полското производство, генерира непредсказуемост и несигурност. За да им се противодейства, трябва да се намират работещи решения, носещи стабилност, сигурност, а от там и запазване и увеличаване на доходността от производството. Тук са най-големите проблеми при основните полски култури, но тук са и нашите най-големи успехи. Слънчогледовите конвенционални хибриди LG 56.65 М, Трегор, LG 56.35 и Мегасън са еталон за стабилност, отлична толерантност на вече честите засушавания в различни периоди от вегетацията на културата и неизбежния вече температурен стрес. Всеки един от тях има своето място на полето и носи своите силни страни. А това, което ги прави различими, е тяхната сигурност, караща стопаните да им се доверяват напълно.

При CLEARFIELD продуктите сме представени също от изключителни хибриди - LG 56.63 CL, Mistral CL, Dalpos CL и други. В това направление сме толкова успешни, колкото в конвенционалното направление. CLEARFIELD технологията е уникално средство за борба едновременно с два от най-сериозните проблеми при отглеждането на слънчогледа - синята китка и заплевеляването с проблемни видове плевели. Като първи, направили стъпки в това направление в България и дали възможност на много растениевъди да повишат своята конкурентоспособност, ние сме убедени, че възходът на CLEARFIELD тепърва предстои. Разбира се, много сме горди с лидерската си позиция в този сегмент.

Както отбелязах, с навлизането на нови раси на синята китка в България „Лимагрейн" направи нужното, за да бъдат създадени в най-кратки срокове качествени устойчиви хибриди. Скрити останаха обаче годините, прекарани в подготовка и много работа. Хубавото за всички нас е, че отново бяхме една крачка напред, отчитайки, че България е обградена от региони, където вече бяха разпространени нови раси, и че неизбежното рано или късно ще се случи и на местна почва - в пряк и преносен смисъл. Новите ни предложения, доказано генетически устойчиви на расите, по-вирулентни от масово разпространената у нас „Е", са вече на пазара от тази пролет, разпространявани отново през двата ни дистрибуторски канала. Имаме и два новорегистрирани хибрида - LG 55.80 и Голдсън, които наред с останалите ще играят решаваща роля там, където синята китка бавно, но сигурно настъпва. Съветвам стопаните да бъдат бдителни и да обследват полетата си за новопоявяващи се раси на паразита, защото само за две години тези нови раси обхванаха почти всички части на страната.

При царевицата нещата изглеждат много по-ясни, но в действителност са много по-сложни, защото при високо рисково неполивно земеделие на царевицата се гледа вече като на култура, която не носи необходимата сигурност и доходност. Преориентирането към по ранна генетика само по себе си не решава проблемите. Връзката се къса в несъответствието между огромния потенциал на тази интензивна култура и повече от 50% по-ниски, реализирани ежегодно добиви. Именно заради това през последните години тя достигна в национален мащаб невиждано ниски нива - до около 2,5 млн. декара, а в Южна България бавно се превръща в екзотична култура.

На този силно тревожен фон „Лимагрейн" прави всичко възможно да изпитва, и впоследствие да внедрява, единствено и само хибриди, отговарящи на местните климатични особености. Ситото е изключително прецизно и тук не се правят никакви компромиси. Целенасочената работа в тази насока дава резултати и макар царевицата да се сви като площи нашите хибриди са силно предпочитани.

- Преди старта на сеитбената кампания тази година кои ще са топ хибридите на „Лимагрейн", към които земеделските стопани вече са се насочили и ще засеят?

 - Нека продължа с царевицата, защото с нея приключихме предния въпрос. Мнението на всички специалисти на „Лимагрейн", развивайки царевичната ни програма в България е, че имаме изключително конкурентно портфолио. „Лимагрейн" е традиционно силна както в северните страни с ранната си генетика, така и с изключително силните си продукти в страните от Средиземноморския басейн. Ако говорим за нашата част от Европа, сигурно ще ви е интересен факта, че хибридите ни се представят едновременно много добре и в Сърбия, и в Унгария, и в Румъния, и в България. Разбира се, всеки микрорайон има своите продукти лидери, но ние сме силно обнадеждени от факта, че успяваме в толкова различни като климат и особености географски райони. Примерно в Сърбия, където традиционно се отглежда късна генетика LG 35.62 и Ковънтри имат отлични позиции. В Унгария обаче лидери са LG 33.30, Oкеан, LG 34.75, Агристер. В Румъния и България се отглеждат хибриди от всички групи по ранозрелост и тип генетика. Нашата препоръка е да се подхожда диференцирано - според надморската височина, типа почви, влагозапасеността, нивата на торене и изобщо според конкретиката на съответното поле. С цел разпределяне на риска препоръчваме комбиниране на хибриди от различно ФАО и тип генетика. На практика това означава да се заложи супер стабилен тип генетика като LG 23.06, Анжу 292, LG 33.30, Океан, Джоди, LG 34.75, Агристер в комбинация с такива, които по-добре разгръщат потенциала си при интензивен тип условия - LG 33.55, LG 34.88, Асиенда, LG 33.95, Адемио, Ковънтри, LG 35.62. През 2009 г. в Северозападна България на много места добивите надхвърлиха 1,5 тона при неполивни условия, но примерно имаше полета в Североизточна България, където добивите бяха по 250-300 кг от декар. Ето затова е нужно, доколкото е възможно, да се диверсифицира рискът. С тази цел всяка година изпитваме хибридите при най-разнообразни условия и трупаме опит, който в крайна сметка споделяме взаимно.

- Отворени ли са фермерите към новостите, склонни ли са да експериментират, а семената на „Лимагрейн" отговарят ли на техните очаквания?

- Да, отворени са за нови решения и все по-добре се ориентират в огромния набор от генетика на пазара. Отминаха времената на хаотичност при избора на продукти. Сега информираността е на значително по-високо ниво, но и изборът се разшири неимоверно много. Икономическите фактори силно стимулират фермерите за вземане на правилни решения, а и в земеделието не може да се работи конюнктурно, макар да има моменти, когато всеки би се изкушил да го направи. В този смисъл експериментите трябва да бъдат в рамките на умереното. В семенарския бизнес това важи в особена степен, тъй като сме зависими от много фактори, повечето от които са много трудни за прогнозиране. При нас да експериментираш не трябва да се бърка с това да рискуваш!

- Вие консултирате земеделските производители, клиенти на „Лимагрейн България". В кои моменти най-често те се обръщат за помощ към вас и за какво най-често ви питат? Вслушват ли се във вашите препоръки?

- Съвместната ни работа със зърнопроизводителите носи просперитет и за двете страни. Надявам се, че всички си даваме сметка какво значи доверие и колко трудно се изгражда то. Ние се стараем да сме постоянно в полза на фермерите. Всеки, който иска съвет от нас, на практика иска да повиши рентабилността си, а оттам - и собственото си благосъстояние. Ние не сме от вчера в този бизнес и смятаме да се развиваме още, така че даваме най-доброто от себе си, за да се чувстват нашите партньори добре.

-  „Лимагрейн България" вече набира скорост и при пшеницата, ечемика и рапицата. Как работите с тези култури в България и какви изводи правите от представянето на сортовете на „Лимагрейн"? Смятате ли, че френската селекция може да измести българската, особено при житните култури?

- Пшеницата е традиционна за България култура и неслучайно заема най-голям дял. Потенциалът ù е много голям и има предимството да е есенна култура. Изобщо тя носи освен качествата на отличен участник в сеитбооборота, също така и необходимата сигурност, за да бъде толкова предпочитана, без, разбира се, да се отрича, че потреблението е много мощен двигател на пшеничното производство.

Навлязохме с пшеничната си програма на един пазар с ясното съзнание, че няма да ни е лесно. След 6-7 години работа мога да кажа, че вече сме се ориентирали в правилната посока и е време да започнем да берем плодовете на труда си.

Всяка година увеличаваме обема на генетиката, с която работим. В началото бяха изключително интензивни форми, с отлични препоръки от централно и западноевропейските страни. Постигнахме изключителни резултати през 2005 и 2006 г., които бяха като цяло доста добри за земеделието, но с трупането на опит стигнахме до заключението, че ни трябва по-ранна и устойчива на суша генетика, която едновременно да удовлетворява и останалите изисквания. Включихме френската, испанската и чешката си селекционни програми и след още 2-3 години работа успяхме в усилията си да намерим това, което всички търсим - съчетание от висок потенциал и стабилност, много добра толерантност на почвени и атмосферни засушавания, нисък здравен риск и отлични технически показатели. Всичко това върви в комплект с винаги по-висока братимост и много добра изравненост на братята - нещо, което отличава нашите пшеници и ги прави винаги силно конкурентни.

Трябва да ви кажа, че не сме се съмнявали в преценката и успеха си, защото „Лимагрейн" е не само първа при зърнено-житните култури в Европа, а освен това работи много сериозно в Австралия, Индия, Китай и други точки на света. Емблематични са имена като Никерсон и Вилморин. Неслучайно продължаваме с името на сър Джозеф Никерсон да обозначаваме продуктите си от това направление. Той е бащата на пшеничната ни програма и базата, върху която по-късно „Лимагрейн" гради успехите си.

От тази есен освен вече познатите зимни меки пшеници Апаш, Арлекин, Азимут и Ренан, предлагаме и един сорт зимен ечемик - Герлах. Препоръчвам на всички фермери, търсещи нови решения, да опитат тези продукти. Очакват ни много приятни изненади в близките години, защото това, което виждаме като представяне от новата генетика на опитните полета, е впечатляващо, а на въпроса дали нашите продукти биха изместили местните, могат да отговорят само фермерите.

Рапицата, години наред пренебрегвана, избухна през този сезон. Може би производителите са вече объркани от изключително големия набор от рапични сортове и хибриди, които изведнъж наводниха пазара. При рапицата е много трудно да се избере продукт, без да се извеждат опити и да не се стъпва на конкретни резултати. Тя е култура с огромни възможности и поради това много често грешките в технологията остават прикрити, а тях ги има и проблемите идват, когато тези грешки излязат наяве. Освен това цената на стоковата продукция е почти винаги много добра и това приспива вниманието на производителя, карайки го да не експериментира с нови решения. Ние предлагаме на клиентите си два топ хибрида от последна генерация, които според мен имат място във всяка сортова структура - Артога и Чамплейн, а освен това претендираме, че имаме най-добрите линейни сортове на пазара - Ладога, Адриана, Манитоба и Онтарио.

- Кое е най-важното, което искате да кажете на земеделските стопани преди старта на пролетната сеитбена кампания?

- В земеделието е трудно да се правят прогнози и поради тази причина мога да ги посъветвам да заложат на сигурността. Пожелавам на всички успешен сезон и нови хоризонти!

Повече информация за продуктите ще намерите на: www.limagraincentraleurope.com/bg

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.