1. Начало
  2. Интервюта
  3. Растениевъдство
  4. Георги Георгиев: Това партизанско оцеляване води до недобро земеделие

Георги Георгиев: Това партизанско оцеляване води до недобро земеделие

Оцеляваме, докато не се изясни какви ще бъдат условията на ОСП, казва председателят на сдружението на зърнопроизводителите от Поповския регион

- Каква беше 2022 г. за българското земеделие? С какви проблеми се сблъскахте?

Да започнем от по-глобалните. По-глобалните са неяснотите по отношение на новата ОСП. До последния момент не са ясни условията, при които ще продължим работа, което естествено създава неудобства на земеделските производители, когато планират своята дейност. А това рефлектира върху резултата.

Второ, неясната политическа обстановка. И като продължение - климатични условия, войната в Украйна. Изключително високата инфлация и повишаване на разходите за производство. Това са проблеми, които касаят пряко земеделските производители.

 - Тези проблеми как ще отразят на производството?

Трудно ми е да прогнозирам, защото земеделските производители са такава порода хора, които успяват да преживеят всякакви кризи. Имам притеснения, че липсва дългосрочна визия на национално ниво. Най-вероятно всеки ще намери решение сам за себе си, но това няма да допринесе за общото развитие на производството, защото това партизанско оцеляване води до недобро земеделие. Наистина се опитваме да оцеляваме, а не да произвеждаме.

 - Зърнопроизводителите ощетени ли са откъм европейско подпомагане?

Трудно ми е да отговоря специално за зърнопроизводителите. Ощетени ли са, да. Ощетени са по отношение на цени. По отношение на влизане на продукция от Украйна, която не е произведена при същите условия. При всички положения сме ощетени, но имаме едно преимущество, което донякъде неутрализира това положение. Преимуществото ни е това, че успяхме да създадем едно конкурентно земеделие още в самото начало. Зърнопроизводството, като сектор, успя да се доближи до най-добрите европейски практики по отношение на технологии, на машини, на семена. Произвеждаме конкурентна стока. А това дава преимущество на държавата като цяло. Осигуряваме продоволствена и от там – национална сигурност.

 - Какви са очакванията Ви за земеделието през 2023 година?

Нямам големи очаквания. Оцеляваме, докато не се изясни какви ще бъдат условията на ОСП. Ще продължи ли този безконтролен внос?

 - Този безконтролен внос от Украйна е удар по печалбата на агробизнеса.

Не печалбата, разбирате ли. Получава се една горчивина в нас, защото ние произвеждаме при едни условия, които са ни наложени от ЕК. Това нещо на нас ни струва усилия, да не говорим за финанси. Не бива ние да носим целия товар на това нещо.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.