1. Начало
  2. Интервюта
  3. Растениевъдство
  4. Как да превърнем отпадъците във вкусна храна

Как да превърнем отпадъците във вкусна храна

Блажка Димитрова, предприемач: Произвеждаме продукти от отпадъчния продукт бирена каша

 - Разкажете за Вашата мисия за намаляване на отпадъците и за Вашето екологично производство.

Произвеждаме три различни продукта от отпадъчен материал или от така наречената бирена каша – това са брашно, крекери с различни вкусове и биоразградима посуда.

Бирената каша е богата на протеини и фибри, а в същото време се третира като отпадък от пивоварите. Ние го вземаме, връщаме го обратно в производствения процес и от него създаваме нещо ново, като по този начин демонстрираме как на практика кръговата икономика може на функционира и да бъде превърната в бизнес модел.

 - От къде дойде идеята?

Една вечер с колегите седяхме и пиехме бира и понеже при нас основна тема на разговор винаги е философията на нулевия отпадък и кръговата икономика, започнахме да се питаме един друг какво се случва с материала, който остава след производството на бира. И така покрай пиенето и мисленето няколко дни по-късно направихме едно кратко проучване. Бързо разбрахме, че пивоварите изхвърлят този материал. Взехме я тази бирена каша, изследвахме я в лаборатория. Разбрахме, че е напълно подходяща за консумация от хора, като на 100 г тя съдържа 18 грама протеини и 25 грама фибри. Като хора, които са в предприемаческата среда, бързо ни светна лампичката и си казахме, че има потенциал в този продукт. Към онзи момент отворих първия ресторант с нулев отпадък в България и там започнахме от този материал да правим мъфини, кексове, крекери. Клиентите се влюбиха в продуктите от този отпадък.

Включихме се в няколко акселератора. Спечелихме доверието на различни хора. Получихме значително финансиране, което ни помогна от ниво идея да стигнем до ниво прототип и да имаме всичко това, което ни е необходимо, за да можем да произвеждаме.

 - Разкажете за ресторанта с нулев отпадък.

Ресторантът се управлява само от младежи в неравностойно положение и повече от 50% от тях са глухи. Те правят доставките в града. Готвят. Сервират, а управител на ресторанта е една девойка на 21 години.

 - От къде идва интересът към мисията за нулев отпадък?

Аз през целия си съзнателен живот съм живяла в една среда, в която храната много се цени. Израснала съм с това самосъзнание, че не е редно да изхвърляме храна. След това в училище и в професионалния си живот много се вълнувах от предприемачеството. Аз много се радвам, че правим всичко това в България. На няколко пъти имахме възможността да заминем за Германия, защото тази зелена тема е много по-близка там, но всъщност ние сме тук.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.