Новите такси отчитат инфлацията в страната
Производителите на месо, месни и рибни продукти ще плащат нови такси, съобразени с изискванията на Европейския съюз, съобщи правителствената информационна служба.
Стандартите на ЕС предвиждат ветеринарен контрол на прясното месо, без който достъпът на българската продукция до европейския пазар няма да е възможен, напомня пресслужбата.
Според обновената тарифа за таксите, които Националната ветеринарно-медицинска служба събира, за преглед на месото на едно животно таксата е между 2.40 лв. и 3.20 лв. според възрастта му. Таксите за рибни продукти ще се събират при първото предлагане на пазара или при стоварване на брега. За първите 50 тона се плащат 2 лв. на тон, а на всеки следващ тон - по 1 лв. За някои видове риби, между които херинга, сардина, скумрия и аншоа, таксата е 2 лв. на тон, но не повече от 100 лв. Производителите ще плащат по 1 лв. за всеки тон продукция и за контрола, осъществяван в хладилниците, складовете и цеховете за опаковане.
За дезинфекция на чуждестранните транспортни средства, които влизат в България през граничните пунктове, занапред ще се плаща такса само в евро. Досега беше възможно сумите да се издължават алтернативно и в долари.
Новите такси отчитат инфлацията в страната през последните две години, се казва в съобщението на пресслужбата. Размерите им са съгласувани с браншовите организации на месопроизводителите и месопреработвателите, като част от техните предложения са включени в проекта. Тарифите ще влязат в сила един месец след публикуването на документа в Държавен вестник. След приемането на нов Закон за ветеринарномедицинската дейност ще бъде изготвена изцяло нов ценоразпис. /dnevnik.bg



