1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Село Черниче в община Симитли - първото българско Евросело

Село Черниче в община Симитли - първото българско Евросело

Снимка:

Над 6 млн. лв. са усвоени от фондовете на ЕС

Село Черниче в община Симитли показа предприемчивост и с финансиране по европейската програма „Развитие на селските райони” успя да обнови своята инфраструктура. Жителите му, повечето млади хора, със задоволство разказват за новостите, които са направили живота им по-лек и приятен. Черниче стана първото българско Евросело в състезание с други нашенски села, тъй като успя да усвои над 6 млн. лв. от фондовете на ЕС. Подобренията, освен че направиха живота на хората по-лесен, задържат и младите в него, които са категорични, че бъдещето им е свързано именно с Черниче.

Иван Андонов е кмет на селото втори мандат, вече пета година. "Нашето село е младо, основано е през 1912 г. и тази година чествахме 100-годишнината му", казва той. Черниче се намира на стратегическо място, през него минават важни транспортни артерии. Едната е железопътната линия София-Кулата, а само на стотина метра от селото е автомагистрала Струма". Това, според Иван Андонов, е предпоставка за динамичното му развитие през годините. Младите хора не напускат селото, защото е удобно за пътуване, намират работа и в Благоевград, и в общинския център Симитли. Кметът Андонов разказва, че обединените усилия на общината в Симитли и на хората в Черниче са успели да преборят скептицизма и са спечелили проектите по европейската програма. С парите от нея е подменена подземната инфраструктура на селото и са асфалтирани улиците.

"Имаше доста скептици преди да спечелим проекта, част от хората смятаха, че това никога няма да стане в Черниче, но в крайна сметка с много труд и тичане всичко се постига – казва Иван Андонов. – Успяхме да инвестираме в селото близо 6,5 милиона лева и то стана наистина европейско. Най-важното нещо в едно населено място е подмяната на остарялата водопроводна мрежа, която, както почти навсякъде в България, е на 40-50 години, че и повече. Тръбите са износени, а и дори вече вредни. Така че първото нещо, което направихме, бе смяната им. Така през лятото вече нямаме проблем с водата, защото с новите тръби тя се увеличи почти два пъти. Другото, което подменихме, е канализационната мрежа. Очакваме, че до една година ще се изгради и пречиствателната станция. След това се обновиха тротоарите, защото и те са на близо 50 години, освен това направихме градинки, алеи и последва асфалтирането. Сега селото е с нова канализация, асфалтирано, с нови тротоари, с нови алеи, остава само да го поддържаме чисто и приветливо за живеене на хората", допълни  Андонов, цитиран от БНР.

Когато амбицията е налице, нещата не спират дотук. Кметът на Черниче напомня, че вероятно до една година е на път да се реализира и следващ проект, който е вече одобрен.

"Имаме парк, изграден преди около 30 години, но и той се нуждае от основен ремонт. С реализирането на този проект – изграждането на ново парково пространство, ще подобрим условията за отдих главно на младите хора, които преобладават в село Черниче. Това е едно от нещата, за които те настояват. Другото нещо е спортната база. Нашето общинско училище ще бъде превърнато в социален дом и в него ще се изгради модерна спортна площадка", уточни Иван Андонов.

Хората разбират, допълва Андонов, че единственият начин да оцелеем в тази криза е общата ни работа, да си помагаме взаимно и да вървим напред.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.