1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Българската фотоволтаична асоциация настоява за уволнението на министъра на икономиката Асен Василев

Българската фотоволтаична асоциация настоява за уволнението на министъра на икономиката Асен Василев

Снимка:

Повод за това са "последователните незаконосъобразни и дискриминационни действия на регулаторните органи"

Българската фотоволтаична асоциация настоява премиерът Марин Райков да уволни минстъра на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев. Повод за това са "последователните незаконосъобразни и дискриминационни действия на регулаторните органи спрямо производството на енергия от ВЕИ и по-специално на министър Асен Василев", пише в писмото.

Недоволството на производителите на възобновяема енергия е породено от това, че дни наред по разпореждане на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) производството на енергия от вятърни и слънчеви централи е ограничавано с 40%. Причината за това е ниското потребление на електроенергия в страната и безпрецедентно ниският износ. Ограничението обаче не важи само за "зелените" централи. Ситуацията наложи и намаляване на производството от АЕЦ, както и това на въглищните ТЕЦ-ове.

Според фотоволтаичната асоциация обаче заповедта на ЕСО за ограничаване и спиране производството на ВЕИ централи е в противоречие с европейското и българското законодателство.

В тази връзка от асоциацията призовават премиера още на днешното заседание на правителството да задължи ЕСО да спазва българските и европейските нормативи и да отмени ограниченото производство от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), както и да издаде указания на ДКЕВР да отмени "цената за достъп" за производителите на ВЕИ.

Ограничаването на производството на енергия от ВЕИ напоследък прави невъзможно обслужването на кредитите на над 1700 местни дружества и ги обрича на фалит, пишат още в писмото си производителите. Те казват, че непремерените изказвания в публичното пространство и неоснователните твърдения изграждат негативни обществени нагласи.

Производителите на възобновяема енергия съзират и изграждането на "институционален чадър" върху заводски и топлофикационни дружества за сметка на производството на ВЕИ. Причината е, че реално в законодателството не е предвидено спирането на тези мощности за разлика от възобновяемите, които могат да бъдат ограничени до 48 часа. Дори и така обаче реално когенерациите на топлофикациите не работят на пълна мощност, както и останалите производители на електрическа енергия.

Според справка на ЕСО днес към обяд са работили 3500 мегавата от общо инсталирани в страната близо 13 хил. Впечатление все пак прави, че производството от вятърни централи е сведено почти до минимум от 4-5 мегавата, което е по-малко дори от това на биомасата, което е около 6-7 мегавата.

В друго свое писмо от вчера от асоциацията настояха за уволнението на шефа на ЕСО и на Централното диспечерско управление.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.