1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. До 2015 г. ще изчезнат 180 производители на слънчеви панели

До 2015 г. ще изчезнат 180 производители на слънчеви панели

Цените се сринаха с около 50% през 2011-та и продължиха да намаляват през тази година

Големият брой производители на соларни панели вече доведе до рязък спад в цените на тези продукти и до фалитите на много производители в световен мащаб през последните две години. Сега изследователски доклад сочи, че още 180 слънчеви производители вероятно ще излязат от бизнеса или ще бъдат купени до 2015 г.

Близо половината от тях – 88 фирми – ще затворят фабриките си в страните, които са станали твърде скъпи за производство на слънчеви панели, а именно Съединените щати, Европа и Канада, казва GTM Research. Докладът разглежда над 300 производители на слънчеви модули, за да определи шансовете им за оцеляване.

Китай, която използва държавни банки и помощни програми за финансиране на експанзията на соларната си индустрия – и за създаване на вътрешно търсене на слънчеви панели – ще продължи да доминира в производството на соларни панели, въпреки че правителството вече работи по спасяването на 12 големи компании и принуждава други да се сливат. GTM смята, че 54 производители на слънчеви панели в Китай няма да оцелеят през следващите три години, пише greentech.bg.

Първите признаци за проблема започнаха да се показват в началото на 2011 г., когато промените в политиките за стимулиране на соларната енергия в някои ключови европейски пазари накараха клиентите на производителите на слънчеви панели – дистрибуторите и инсталаторите – да отложат своите решения за покупка. Цените на слънчевите панели започнаха да падат по-бързо, отколкото производителите очакваха.

Цените се сринаха с около 50% през 2011-та и продължиха да намаляват през тази година. В същото време много от производителите са изградили масивни фабрики и разчитат на огромен скок в търсенето на световния пазар. В действителност те продължават да произвеждат слънчеви панели, за да запазят фабриките си и да осигурят заетостта на служителите си, въпреки че търсенето не е толкова голямо.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.