1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Гражданско сдружение настоява за оставката на директорa на парк „Пирин"

Гражданско сдружение настоява за оставката на директорa на парк „Пирин"

Снимка:

До министъра на околната среда и водите Юлиян Попов е изпратено отворено писмо

Министърът на околната среда и водите (МОСВ) Юлиян Попов да уволни веднага директорa на парк „Пирин" Валери Мечев. Това поискаха с отворено писмо до министър Попов от Гражданско сдружение „Бъдеще за община Банско". От сдружението настояват и министърът незабавно да стартира процедура за съгласуване и да внесе в Министерски съвет искането на община Банско за промяна в плана за управление на парк „Пирин".

„На фона на държавата ние сме един от редките случаи на реално функциониращо гражданско сдружение, което с прозрачни политически средства е спечелило своето място в общинското управление и продължава да изпълнява там гражданския си дълг", се чете в писмото до министър Попов от ГС „Бъдеще за община Банско". „През 2010 г. ние, като представители на типичния за региона среден бизнес: хотелиери, ресторантьори, ски учители, управители на ски гардероби, заети в търговията с дървен материал и в дървопреработването, служители – основахме нашето сдружение, защото бяхме отвратени от политиката и считахме, че е дошъл часът нормални граждани да влязат в нея. Представляваме около 3000 члена и симпатизанти в рамките на община Банско. Като граждани и управленци, запознати с текущите проблеми на общината и очакванията на населението, сме силно загрижени от случващото се и главно от неслучващото се в Банско и региона. По-точно: от необяснимото забавяне на административната процедура по искането на община Банско за промяна в плана за управление на парк„Пирин"!", се казва още в писмото.

„Държим да Ви припомним, че всички актуални социологически проучвания, проведени в нашата и околните общини, показват, че над 85% от хората твърдо подкрепят развитието на ски зона Банско като основен поминък на региона и водеща дестинация на зимния туризъм и спорт. Само за последния сезон спонтанно бяха събрани над 30 000 подписа от възмутени от дългите опашки по лифтовете гости, скиори и туристи – в подкрепя на изграждането на втората кабинка и развитие на спортната инфраструктура", пише още в писмото.

От сдружението са маркирали всички приоритети за общината, на които искат министър Попов да обърне внимание.

1. От обикновено планинско градче, благодарение на концесията в ски зоната, Банско се превърна в една от емблемите на страната ни. За целия свят понятието „ски в България" автоматично се свързва именно с Банско. Изграждането на световно известния ни ски център е едно от малкото положителни неща, които се случиха в държавата през последните десетилетия. Инвестициите, направени в Банско,промениха напълно живота на местното население. За съжаление на една определена група хора в държавата, Банско се превърна в първостепенния български и сред основните европейски зимни курорти и ски центрове! Търсенето на „продукта Банско" е изключително голямо и се увеличава. Но един курорт от подобна величина е жив организъм и се нуждае от развитие. При подобно търсене към Банско държавата трябва да е първата, която да спомогне да отговорим адекватно чрез възможности за доразвиване на съществуващата спортна инфраструктура. Няма българин, който да не подкрепя развитие, което е добро както за държавата, така и за хората!

2. Ски зона Банско осигурява поминъка на преобладаващата част от населението в пет общини в Благоевградска област. Спирайки естествения ход на нейното развитие,властта, в това число и Вие лично с Вашето бездействие, ще доведете до спиране на развитието и обречете на мизерия десетки хиляди хора и техните многолюдни семейства, ще засилите миграционните процеси към големите градове, ще обезлюдите планината, стимулирайки демографската криза. Не ни се иска да вярваме, че това е Вашето намерение!

3. Развитието и инвестициите в ски зона Банско имат пряко положително влияние върху опазването на прекрасната ни природа, защото дават хляб и препитание на съгражданите ни и те не посягат на планината, както ставаше масово преди. Само развитието на зоната може да гарантира трайно прекратяване на бракониерството и незаконната масова сеч. Убедени сме, че и Вие искате това!

Целия материал четете в рубрика Актуално на пазара...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.