1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Константин Иванов, WWF: Застрашена е популацията на белооката потапница

Константин Иванов, WWF: Застрашена е популацията на белооката потапница

В края на юни 2011 г. Международната природозащитна организация проведе Втора дунавска експедиция

В „черешовите води” на река Дунав (това са най-големите води, които реката има през годината), сега забелязваме, че нивото на реката е изключително ниско. Това каза пред Агенция „Фокус” Константин Иванов от Международната природозащитна организация WWF, провела Втора дунавска експедиция в края на юни 2011 г.

„Много хора казват, че не са виждали Дунав толкова нисък. Причината най-вероятно е, че имаше доста суха зима. Заради това всичките колонии от птици, които са се наблюдавали миналата година, тази година ги няма, защото реката е пресъхнала на няколко места, а другаде е с много ниско ниво”, обясни Иванов. По думите му видовете, които са наблюдавани миналата година на Първата дунавска експедиция, са същите и тази година. „Реката продължава да е дом за различни видове птици, като пеликани, белоока потапница, корморани, чапли и др. В момента е рано да се прецени доколко са тревожни тези данни”, каза Иванов.

По думите му застрашена е популацията на белооката потапница, която е рядка за България птица. „Поради ниското ниво на Дунав, всичките бройки от този вид могат да бъдат наблюдавани само в един от рибарниците край Русе. Там има достатъчно висока вода, за да могат тези птици да живеят на спокойствие”, допълни Иванов.

Такава експедиция се организира за втори път по река Дунав. „Идеята е да се проверят птичите колони, да се видят местата във влажните зони около реката, където се събират птици. Да се види какви са популациите от тези видове, къде са големите колонии и колко птици са останали”, посочи Иванов. По думите му тревожни са плановете на ЕС за удълбаване на реката, което ще позволи дълбоко каращи кораби да се движат в реката през по-голяма част от годината.

„За да се направи това, са необходими много пари и ще се унищожи речната динамика на местата, обитавани от редки застрашени видове – птици и риба. Много по-разумно е вместо реката да се пригажда към корабите, корабите да се пригаждат към реката”, каза Иванов.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.