1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Пътят на "Южен поток" у нас вълнува хиляди притежатели на ниви и имоти

Пътят на "Южен поток" у нас вълнува хиляди притежатели на ниви и имоти

За изкоренени овошки, лозя и съсипана реколта собствениците ще бъдат овъзмездени

"Южен поток" събуди страстите на север от Балкана. Пътят на газопровода у нас вълнува хиляди притежатели на ниви и имоти, които се надяват на обезщетение. Трасето минава през 11 области и 39 общини. "Който се случи по пътя на потока, все едно е ударил тото", коментират от Вълчедръм до Кула. Тръбата ще бъде заровена близо 2 метра под земята. Парцелите няма да се изкупуват освен местата за компресорни станции. Те ще са три - край Провадия, около Плевен и близо до сръбската граница. За изкоренени овошки, лозя и съсипана реколта обаче собствениците ще бъдат овъзмездени, пише Стандарт.

Много българи се надяват да получат препитание и като строители на газопровода. Първата копка на "Южен поток" ще бъде днес в руския град Анапа. На събитието ще присъстват висши държавници и шефове на компаниите, участващи в проекта. От българска страна делегацията ще води министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова. Към нея ще се присъединят и шефът на БЕХ Михаил Андонов, председателят на Съвета на директорите на холдинга Валентин Николов и др. Очаква се строежът да започне през втората половина на 2013 г.

Без лозя и градини по пътя на газа

Собствениците на лозя, градини и гори ще трябва да изкоренят част от насажденията, ако през земите им минава трасето на "Южен поток". Върху газовата тръба, която ще е заровена на около 2 метра дълбочина и ще мине през 11 хил. парцела, ще може обаче да се садят жито, царевица и други нетрайни култури. Очаква се строежът да започне през втората половина на 2013 г., съобщи изпълнителният директор на "Южен поток-България" Георги Гегов. Строителството ще бъде разделено на лотове. Твърде вероятно е в някои отсечки да се изчака прибирането на реколтата, коментират запознати.

Ако тръбата няма как да бъде отклонена от лозето или градината, собственикът ще получи обезщетение от проектната компания - не само за изкореняването на насажденията, но и за пропуснатите ползи от бъдещите реколти. Сумата ще се определя от независим лицензиран оценител, а изчисленията ще се правят на базата на пазарните цени на стоката. Не е изключено и при определени условия инвеститорът да изкупи земята. Обезщетение ще получат и стопаните, които изгубят част от реколтата си по време на строежа. На тях ще се плати и за правото тръбите да минат под земята им. След края на строителните дейности собственикът ще може отново да обработва земята си. Но без да засажда трайни култури или да строи сгради отгоре.

Полосата, под която ще минава газопроводът, ще бъде широка максимум 35 метра. За останалата част от нивата няма да има ограничения.

Държавата ще изкупува земята единствено на местата, където се предвиждат компресорни станции. Те ще са три - край Провадия, където тръбата ще излиза от морето, около Плевен и близо до сръбската граница. Сумата, която ще получат собствениците от инвеститора, ще се определя от лицензиран оценител, а продавачът и купувачът ще могат да се договарят и индивидуално, обясни Гегов. Допълнително ще бъде назначен персонал, който да охранява тези съоръжения, както и защитните кранове по трасето. За оперативния процес по преноса на газа ще бъде изградено и централно диспечерско управление, където също ще има нужда от сериозно количество персонал. За строителството на тези съоръжения и сгради ще бъдат привлечени български компании.

Пазят в тайна трасето

Трасето на "Южен поток" се пази в тайна, твърдят кметове и областни чиновници. Според тях причината е, че може да се появят прекупвачи на земите, през което то минава. Проектанти от екипа, който изработва проекта, минаха през Монтана и споделиха най-общи параметри. Със сигурност минава през Вълчедръм. Убедиха ни, че това не е окончателният му вариант, затова дори не ни оставиха копие от разработката си. Това каза за "Стандарт" заместник-областният управител Нина Петкова.

Във видинската областна управа твърдят същото. Там знаят, че дължината му в областта е 60 км през терени в общините Ружинци, Белоградчик, Димово, Грамада и Кула. Пътят му напуска България при "Връшка чука". Трасето минава през 4 зони от Натура 2000 и множество вододайни зони. Дали заради това ще претърпи промени, никой в двете управи не знае.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.