1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Слягането на почвата е проблем за крайбрежните градове

Слягането на почвата е проблем за крайбрежните градове

Причина за явлението обикновено е човешката дейност

Слягането на почвата е по-голям непосредствен проблем за крайбрежните градове от покачването на морското равнище, съобщи Би Би Си. В някои части на света земята се сляга 10 пъти по-бързо, отколкото се покачва водата. Причина за това обикновено е човешката дейност.

Заради практиката да се извличат подпочвените води равнището на Токио намалява с 2 м преди това да бъде забранено. Същото се случи и във Венеция. Части от Джакарта, Хошимин, Банкок и много други крайбрежни градове могат да слязат под морското равнище, ако не бъдат предприети действия, предупредиха холандски учени от института "Делтарес" в Утрехт, пише БТА.

Най-честата причина е изпомпването на подпочвената вода. Във Венеция слягането се дължи и на мащабни геоложки процеси. В общ план обаче човешката роля е по-голяма, посочи Пиетро Театини от университета на Падуа.

Учените вече имат много мощно средство, с което да оценяват слягането на почвата - интерферометричния радар със синтезирана апертура. Като наслагват многократни спътникови снимки на конкретно място, е възможно да установят деформирането на повърхността дори да е с милиметри.

Такива архиви се поддържат от 90-те години на миналия век. Европейската космическа агенция в началото на април изстреля спътника "Сентинел 1A", който се очаква да помогне много за подобни изследвания.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.