1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Тъмните пера гарантират по-добро здраве на птиците

Тъмните пера гарантират по-добро здраве на птиците

Снимка:

Тези с по-високи нива на меланин имат по-силна имунна система

Гълъбите с по-тъмна перушина са в по-добро здраве, са установили френски учени, съобщи Би Би Си.

Изследване, обхванало градски гълъби в Париж, показва, че птиците с по-високи нива на тъмния пигмент меланин имат по-силна имунна система и се борят по-умело с паразитите. Учените са на мнение, че получените резултати могат да обяснят защо различно оцветени птици са се приспособили към различна среда.

Изследването е извършено от Лиза Жакен и колегите й от Френския национален център за научни изследвания в сътрудничество със Симон Дюкате от Природонаучния музей в Брюноа. Учените проучили защо птици от един и същ вид често имат различно оцветена перушина.

Като изследвали цветовете на оперението на птиците и здравословното им състояние, учените установили, че гълъбите с по-тъмна перушина имат по-слаба концентрация на кръвния паразит хемоспоридиан. Освен това имунната им система отговаряла по-бързо на инфекциите в сравнение с тази на "братовчедите" им с по-светла перушина.

Две теории обясняват защо животни от един и същ вид са оцветени различно. Първата от тях гласи, че цветовата разлика се дължи на заобикалящата ги среда. Според втората теория птиците притежават еволюирали гени, които кодират различна експресия за меланин.

Екипът на Жакен изследвал живеещи на свобода гълъби Columba livia. Учените заключили, че е възможно птиците да са еволюирали и да произвеждат по-голямо количество меланин, за да защитят имунните си системи. Това обяснява защо популацията от птици с тъмно оперение е по-голяма в градските зони, където разпространението на паразитите е по-голямо.

"Заключенията, че имунният отговор и концентрацията на паразитите са взаимосвързани, показват, че базираното върху меланина оцветяване на оперението може да играе роля при сексуалния подбор, заяви Жакен. Затова птиците с по-тъмна перушина вероятно са в по-добро здраве и изглеждат по-привлекателни за противоположния пол." Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Avian Biology.

 

Етикети птици, пера, гълъби
Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.