1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Земетресението в Егейско море не може да предизвика сеизмични размествания в България

Земетресението в Егейско море не може да предизвика сеизмични размествания в България

Това заяви проф. д-р Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН

Средногодишно усетените трусове у нас са около 50-56, заяви проф. д-р Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН в ефира на bTV.

По повод на опасенията, че трусът вчера в Егейско море би предизвикал нови сеизмични размествания, той заяви, че въпреки, че има определени разломни линии, където е възможно един трус да отключи други в съседство, то това няма как да стане на големи разстояние и на места, които не са по разломната линия. От вчера досега има над 60 послетруса, като 30 са между 3.4 и 3.7 по Рихтер. Той допълни, че вчера наистина е имало сеизмична активност и в Ниш, Сърбия.

Минути след регистрирането на 5,8 по Рихтер в Егейско море имаше информация и за 4.1 по Рихтер в Сърбия. Проф. Милошев обясни, че това е „бъг в системата”. По думите му има грешка в автоматичната система в сръбския сеизмологичен институт. „Ние в БАН също имаме подобна автоматична система, но не я оставяме само тя да алармира и винаги имаме дежурен сеизмолог. Имало е трус, но много по-слаб от отчетеното. Затова близо 30 мин. след като се появи на сайта на европейския център, то беше изтрито. Вижда се, че само колегите от Сърбия са дали информация за него, никой друг не го е отчел”, обясни специалистът.

По отношение на безопасността на регионите на Белене и Козлодуй, той беше категоричен, че няма опасност от сеизмична активност и зоните не са опасни. Проф. Милошев обясни, че 21 станции в страната следят сеизмичната активност, а в момента се поставят още 8.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.