Износът на говеждо месо от Великобритания отчете нов връх през миналата година, сочат данните на правителството. Стойността на продадените в чужбина британски хранителни стоки достига до 10,5 млрд. британски паунда, което подобрява предишния рекорд – 10,1 млрд. паунда, отчетен през 1996 година. В края на 90-те години износът на говеждо, който съставляваше основна част от износа на храни, беше засегнат силно от случаите на болестта "луда крава" в страната.
Експертите обаче отчитат възраждане на индустрията, като най-големите пазари за британските хранителни продукти и напитки отново са Франция и Ирландия. Продажбите на говеждо месо са се повишил с внушителните 321%, а износът на британската бира се повишава с 21,2%, се съобщава още в доклада на комисията по храните в страната.
Като цяло Европейският съюз е основният пазар за британските хранителни продукти – в страните от общността се реализира 68,8% от износа на стоки. Най-голям ръст на продажбите се регистрира в Полша и Естония.
При напитките най-голям е дял в износа заемат традиционните напитки като уиски и бира.



