1. Начало
  2. Новини
  3. Пчеларство
  4. България представя кандитурата си за домакин на Апимондия 2017 - Световен пчеларски конгрес

България представя кандитурата си за домакин на Апимондия 2017 - Световен пчеларски конгрес

Страната ни се надпреварва с Турция и Швеция

За много пчелари пчеларство е "поетичното изкуство" на селското стопанство и  животновъдство.  Работа с пчелите е не само въпрос на техника и ефективност, но често в развиващата се връзката с  пчелите, пчеларите откриват емоции и усещания, които не биха могли да намерят в никоя друга работа. Пчелите опрашват една трета от растенията на планетата Земя, но връзката ни с тях е много по- значима, понякога дори неосъзната,  но не дотолкова, че  да пренебрегнем думите на Айнщайн, който твърди, че без пчелите, ние хората не бихме оцелели повече от четири години.

На всеки две години в една  страна член на  Световната пчеларска общност – АПИМОНДИЯ, редувайки се последователно на един от 6–те континента, се провежда Световен конгрес на пчеларството.

През месец септември 2013 г. по време на провеждането на Световния конгрес на АПИМОНДИЯ в столицата на Украйна-Киев, Националният браншови пчелрски съюз, пълноправен член на АПИМОНДИЯ,  ще  представи  кандидатрата на  България, София за  домакин на 45-тия Световен конгрес АПИМОНДИЯ 2017.

Делегатите от 107 страни - членове на АПИМАНДИЯ ще избират  между кандидатурите на България-София, Турция – Истанбул и Швеция – Стокхолм.

Какво е APIMONDIA?

APIMONDIA е международна федерация на пчеларските асоциации, както и на други организации, занимаващи се с пчеларство и производни индустрии.

APIMONDIA е основана през 1949 година в Амстердам, като основната дейност на федерацията е да промотира научното, техническото, социалното и икономическото развитие на пчеларството в цял свят. През 2013 година, в периода от 29-ти септември до 4-ти октомври, ще бъде организиран 43-ят Световен конгрес на пчеларите APIMONDIA в Киев, Украйна. По време на този форум ще се проведе едновременно и ApiExpo 2013 – търговско изложение, на което производители от цял свят предлагат своите стоки и услуги. ApiExpo е насочен към директни продажби и реклама на изложителите. Събитието е посещавано от повече от 6000 делегати и е придобило такава популярност през годините, че в днешно време бива отразявано от над 120 медии от цял свят.

Защо APIMONDIA 2017?

Пчеларството е традиционен поминък за българското население, а българският мед е уникален със своите ароматни и вкусови качества. С все по-нарастващата средна консумация на мед на глава от населението в България, която се е увеличила от 200 грама през 2009 г.  до почти 500 грама през 2012 г., ние вярваме, че APIMONDIA ще предостави уникална възможност да се стимулира не само потреблението на мед в България и съседните страни, но също така и на производството на  по-качествен мед. Възстановяването  и подпомагането на този поминък у нас ще допринесе и за  увеличаване на броя на работните места в сферата на пчеларството и земеделието.
Изборът на нашата страна и в частност София за провеждане на 45-ия конгрес на APIMONDIA ще бъде огромно признание и чест за нас като нация и ще даде възможност на България да даде своя принос за устойчивото развитие на планетата, отбелязват от  Националния браншови пчеларски съюз.
 
 От 7 до 10 юли 2013 инспекция от АПИМОНДИЯ,  ръководена от г-н Рикардо Янони Себастиянини - генерален секретар, и експерти, беше на  посещение в България за втория и последен етап от процедурата по кандидатстване преди гласуването в Киев. В инспекцията от българска страна взеха участие: г-н Пламен Иванов – председател на НБПС, г-н Сребрин  Илиев- зам.-председател на НБПС и член на Съвета по животновъдство при МЗХ, г- н  Владислав Михайлов-сътрудник в организацията. Г-жа Жулиета Трифонова – ръководител на официалния конгресен организатор  на кандидатурата  -  AIM  Group – офис София, и г-жа Магдалина  Яричкова.

В първия ден от инспекцията беше посетен избрания в кандидатурата за  конгресен център  Национален дворец на културата в София, а през втория ден - три професионални пчеларски ферми. 
 
Специално внимание беше отделено на  една от най големите пчеларски ферми в България за производство на стоков пчелен мед в община Хисаря. Създадена през далечната 1942 година от  дядото на сегашния собственик, днес фермата се управлява от внука. Впечатляващо е, че собстевникът е млад човек – под 40 години и е защитил успешени проекти по Програма САПАРД и ПРСР. 
 
Фермата разполага с над 800 пчелни семейства, добивите от мед възлизат на 12 хиляди кг годишно  от рапица и акация, а в момента се събира и центрофугира реколтата от слънчогледов мед.  Произвежда се и голямо количество пчелен прашец, прополиси пчелен восък. Голяма част от пчелните кошери се използват за подвижно пчеларство в общините Хисаря, Карлово, Калояново и Съединение с цел  опрашване. Фермерът   сключва  ежегоден договор за извършване на опрашителна дейност с арендаторите и собствениците  на овощни градини  на територията на целият регион, което е новаторски подход в новото българско земеделие. Това допринася освен  за увеличаване количеството на произвежданата от тях продукция, но и за повишаване на нейното качество и за  подобряване на  тяхната конкурентноспособност и пазарни позиции.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.