1. Начало
  2. Новини
  3. Празници и обичаи
  4. На 24 декември празнуваме Бъдни вечер

На 24 декември празнуваме Бъдни вечер

Във всички православни църкви се отслужва света литургия

На 24 декември е Бъдни вечер. Нарича се още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка. В очакване на раждането на Божия син от днес започват празненствата за Рождество Христово.

Във всички православни църкви се отслужва света литургия. 24 декември е последният ден на Рождественския пост. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден. На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището.

Ястията задължително трябва да са постни - сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Бройката им е задължително нечетен: седем - колкото са дните на седмицата; или девет - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината.

Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика. Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Най-възрастният член на семейството прекадява с тамян трапезата и къщата и прочита молитва. В огъня през цялата нощ трябва да гори дъбово или крушово дърво, наричано бъдник.

Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.