1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Бизнесът с билки - една от най-добрите възможности

Бизнесът с билки - една от най-добрите възможности

Една от най-типичните за нашите географски условия и климат билки е ментата.

 

Една от възможностите за развиване на частен бизнес при сравнително благоприятни условия и добри печалби е свързана с отглеждането и с износа на билки. Приходите, разходите и печалбата за производството на три вида билки (лавандула, градински чай, лайка), сравнени с традиционните за Родопите култури ­ картофи, хмел, тютюн дават 1,5 пъти по-голяма средногодишната рентабилност на декар.

Не е маловажно и това, че необходимите първоначални капиталовложения и средногодишните разходи за отглеждане на билки са 2.5 - 19 пъти по-ниски от тези при другите разглеждани култури. Това прави билките много по-достъпни като култура за дребните собственици на земя.

Една от най-типичните за нашите географски условия и климат билки е ментата. Тя вирее много добре в региона на т. н. Асеновградска яка, Карловско-Казанлъшката долина, Пловдив ­ Хисар. Добивите за една година възлизат на около 400 ­- 460 кг/дка сух натрошен ментов лист като сума от трите откоса за един сезон при стриктното спазване на агротехническите дейности и поливане на терена. Разходите за издръжката на производството от засаждането до прибирането са в размер на 250 лв./дка. За да не се надхвърлят 250 лв./дка, условието е и наличието на собствена селскостопанска техника. Тази сума включва и разходи за покупката на разсад или коренища, което възлиза на около 30 -­ 35% от цялата сума.
Приходите са в зависимост от обема на земята и полученото количество краен продукт. При добив 400 кг сух ментов лист получените средства са от порядъка на 640 -­ 800 лв. бруто доход в зависимост от цената на изкупуване по време на сезона. За да се изчисли чистият доход, в плюс или минус се отразява наличието на собствена техника, посадъчният материал собствен ли е или не, дали културата е втора година (тогава ефектът към чистия доход се повишава поне със 100 лв./дк).

Върху единичната цена при изкупуването влияят наличието на минерални примеси, прах, части от стъбла. Обявяваната изкупна цена допуска примеси до 25%. Над този процент цената се редуцира, а при по-нисък процент се увеличава. За едно семейство с 20 дка производствена площ чистият доход варира между 400 -­ 550 лв./дка, или за 20 дка доходът е между 8000 ­- 11 000 лв. Отнесен месечно за година се получава 666 -­ 916 лв. месечно от 20 дка./в. КЕШ

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.