Божолето е младо вино, което има голяма трайност
Милиони почитатели на младото червено вино във Франция посрещнаха точно в полунощ напитката от новата реколта. Традицията да се посреща новото божоле в полунощ срещу третия четвъртък на ноември е едва от 1985 г., но вече е възприета в 72 страни по света. Тази година около 65 млн. бутилки ще бъдат предложени на пазара.
Божолето, "червеното злато на Франция", както французите наричат любимото си вино, всяка година има различни вкусови качества.
Регионът Божоле, който е на север от втория по големина във Франция град Лион, има няколко различни видове почви, а оттам и различните наименования на божоле. Сортът Гаме (Gamay) е уникален. Гроздето е черно с бял сок и се бере задължително на ръка.
Божолето е младо вино, което има голяма трайност. Това се постига благодарение на уникален винопроизводствен процес, наречен въглекисела мацерация. Той запазва свежестта и плодовия аромат на виното, тъй като не се извлича горчивият танин от ципата на гроздето.
Френското вино бе представено вчера и у нас в международния изложбен център Експо в София. Средната цена на бутилката е 12.50 лв./monitor.bg



