1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Оцветяват маслини с отровна боя

Оцветяват маслини с отровна боя

Опасната стока се внася от Турция и е два пъти по-евтина

 

Истинската маслина не цапа, твърдят специалистите. При допир опасният плод боядисва ръцете. Друг сигурен начин за проба е да се изцедят няколко капки от оливата на бяла салфетка. Ако петното е черно, 100% маслината е опасна. Ако е боядисана с хранително багрило, се получава само белезникав оттенък.

Маслини, оцветени с отровна боя, заливат пазарите в Южна България, алармират търговци. Стоката се внася от Турция и е два пъти по-евтина. Нелегални производители в югоизточната ни съседка обработват маслините с текстилни багрила, които при натрупване в организма водят до рак.

Опасните продукти се пренасят у нас от т.нар. куфарни търговци. Схемата е добре позната - големите фирми вносителки купуват стоката, разхвърлят я на малки количества и т.нар. мулета я пренасят у нас като допустимо количество за лична консумация. По-късно стоката се събира отново в депа край Любимец, Харманли и Свиленград и тръгва към пазарите във вътрешността на страната. Основната печалба идва от разликата в боите, с които се оцветяват маслините. Хранителните са скъпи - кило фероглюконат например струва 15 лв. А за оцветяването на 1 тон маслини отиват около 10 кг, т.е. сумата набъбва на 225 лв. Далеч по-изгодно е да сипеш текстилна боя - килото е 15 стотинки. При това за 1 тон маслини са достатъчни само 3 кг от нея. Затова много турски производители използват евтината каменна боя, която става за дрехи, но не и за храни. На родния пазар могат да се намерят маслини на различни цени според сорта и качеството. Минималната сума в складовете на едро обикновено е 3 лева за килограм. В големите магазини стойността скача поне до 5 лева. По някои гаражни магазинчета в Хасково обаче могат да се видят маслини за 2,50 лева. Това е сигурен знак, че качеството им е доста съмнително, предупреждават специалистите. Другата фрапиращ разлика е в технологията на обработка.

Безопасните и чисти маслини зреят поне 3 месеца в басейни с въздушна струя, която ги обдухва и върти в кръг денонощно. После се добавя растителната боя. Нелегалните производители обаче спестяват много ел.енергия, като съкращават тази процедура. Те пълнят в басейни маслините и слагат в саламурата текстилна боя. Със силния химикал плодовете потъмняват за 2-3 часа. Така от откъсването до предлагането им на пазара времетраенето е само 72 часа - факт, заради който хората от бранша наричат тези маслини "тридневки". Турските маслини, които влизат у нас, са 4 пъти повече от гръцките, твърди търговецът Мако Арнаудов. Доскоро неговата фирма беше една от най-мощните вносителки на маслини в Южна България. Бизнесменът от Хасково е съдружник в българо-турско-швейцарско сдружение. Преди няколко години компанията е имала и фабрика за преработка на маслини в Турция. След като превес във вноса взели канцерогенните плодове, Арнаудов и съдружниците му продали предприятието, защото не могли да издържат на дъмпинга на нелегалните производители. У нас няма институция, до която да не сме писали за опасния внос. Ефектът обаче е почти нулев, обяснява бизнесменът. По данни на Свиленградската митница през миналата година при опит да бъдат внесени у нас нелегално на ГКПП-Капитан Андреево са иззети и унищожени 1265 т маслини./standartnews.com

AGRO.BG 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.