1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Въвежда се такса за засаждане на нови лозя

Въвежда се такса за засаждане на нови лозя

Масивите вече ще се регистрират и служебно,за да смогнем с евроквотата

 

Винарни и физически лица, които искат да засаждат нови лозя или да подменят масивите си, ще трябва да плащат такса за правото да сторят това с разсаден материал от националния резерв. Това предвиждат промени в закона за виното и спиртните напитки, одобрени в петък от Народното събрание на второ четене.

Такси ще се събират и за утвърждаване на вина като регионални и като качествени, както и за издаване на контролен номер за определените като качествени еликсири. Размерът на тарифите ще се одобри от Министерски съвет.  

Одобрените корекции предвиждат още вторичните продукти от винопроизводството да се дестилират задължително. Забранява се тяхното свръхпресоване, а Изпълнителната агенция по лозата и виното ще контролира качеството на предаваните за дестилация продукти, както и получените от преработката продукти.

Лицата, които ще извършват дестилация на вторичните продукти от винопроизводството ще се регистрират допълнително в Министерството на икономиката и енергетиката.

Вече ще стане възможна служебната регистрация на лозарските стопанства. Мотивът на депутатите е, че така ще се даде възможност да се включат и масивите на стопани, които не са направили постъпки за вписване на лозята им. Така ще може да се регистрират и изоставени имоти или имоти, чиято собственост не е установена, но по начин на трайно ползване са отразени като лозя.

Реално служебната регистрация на лозята обаче се въвежда заради забавения процес по вписване, който е важен за изпълнението на квотата за лозовите насаждения, договорена с Европейския съюз и за която ще се изплащат земеделски помощи. От предвидените 153 500 хектара едва една десета от лозята бяха вписани към октомври 2005 г. от регистрирани земеделски производители.

Промененият закон забранява при производството на спиртни напитки да се влага синтетичен спирт както и купажирането (смесването) на различни сортове бели и червени вина, което е типично за винопроизводството в някои региони на страната. Предвижда се обаче въвеждане на технологията "брют натюр" за пенливите и искрящите вина са със съдържание на захар до три грама на литър./mediapool.bg

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.