1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Започна жътвата на пшеница в Добруджа

Започна жътвата на пшеница в Добруджа

Снимка:

С добри темпове върви прибирането на ечемика

399 кг от декар е средният добив от ечемик, сочат данните на Областната земеделска служба в Добрич. До момента са реколтирани близо 50% от засетите през есента площи с ечемик. В крайморската община Шабла жътвата на тази култура вече е приключила на 100% със среден добив от 450 кг/дка.

Започна жътвата и на пшеница. Ожънатите декари до момента представляват едва 5% от житните посеви. Пъстра е картината на резултатите от добивите. По 526 кг от декар са пожънали в община Добричка, 470 кг от декар в община Каварна, 450 кг от декар в община Тервел. Първите зажънвания в общините Крушари и Шабла са показали съответно 360 и 350 кг от декар. Общо за цяла Добричка област средните добиви възлизат към момента на 430 кг от декар. Жътвата на пшеница върви с неравномерни темпове, тъй като ежедневните краткотрайни валежи възпрепятстват на места прибирането на реколтата.

„Бялата“ жътва започна с 10-15 дни по-рано от обичайното за Добруджа, коментират земеделски производители. Според Димитър Катранджиев, фермер от региона на село Спасово, пшениците тази година са узрели по-рано заради ранната и топла пролет. Засушаването през май и юни доведе до по-бързо прегаряне на житата и затова комбайните вече навлязоха в нивите. Това неминуемо ще даде отражение върху добива, коментира още Димитър Катранджиев. Въпреки това полетата с пшеница имат заложени добри добиви и крайните резултати за количество  и качество ще бъдат ясни след жътва.

Според някои стопани търговията при житото ще започне при цена около 350 лева за тон. Цената на българското зърно силно се влияе от количествата, които традиционните производителки като Русия и Украйна ще изнесат на пазара. Някои търговци вече излизат с данни за свръхпредлагане от тези страни. Всичко това може да изиграе лоша шега и на останалите страни от Черноморския басейн и да свали цените на пшеничното зърно. От друга страна, в момента американските фермери не могат да реализират продукцията си заради наличие на ГМО и това прави европейската пшеница още по-атрактивна.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.