1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Земите, на които се отглежда мак в Афганистан, са се увеличили със 7%

Земите, на които се отглежда мак в Афганистан, са се увеличили със 7%

Фермерите се опитват да се възползват от поскъпването на опиума

Земите, на които се отглежда мак в Афганистан, са се увеличили със 7% в сравнение с 2010 г., тъй като фермерите се опитват да се възползват от поскъпването на опиума, породено от неизвестна болест по растенията през последната година, съобщи "Ройтерс", като цитира доклад на ООН.

В три провинции в северната и източната част на страната, които бяха обявени за безмакови, отглеждането на растението, от което се прави опиум, се е възобновило, показва докладът на Службата на ООН по наркотиците и престъпността. Това е станало, въпреки че изкореняването на маковите насаждения през 2011 г. е било с 65% по-масово в сравнение с миналата година и е обхванало 18 провинции при 11 за 2010 г.

Общата площ на маковите насаждения в Афганистан през тази година е изчислена на 131 000 хектара при 123 000 за миналата година, макар и по-малка от тази за 2009 г. и една трета по-малко от рекордните 193 000 хектара през 2007 г.

Според доклада 95% от отглеждането на мак е концентрирано в южната и западната част на страната – най-несигурните региони в Афганистан, което потвърждава пряката връзка между производството на опиум и финансирането на бунта на талибаните, отбелязва "Ройтерс".

Поевтиняването на пшеницата и поскъпването на опиума вероятно са накарали много фермери да подновят отглеждането на мак. Те са получили по $10 700 на хектар – голям скок в сравнение с миналата година, когато печалбата беше средно $4900 на хектар.

Афганистан от години е най-големият производител на опиум в света, а през последните години произвежда хиляди тонове над световното търсене на наркотика, от който се произвежда силно пристрастяващият хероин. Търговията с дрогата налива между $100 млн. и $400 млн. годишно в касата на талибаните, които взимат данък от фермерите и трафикантите, твърди докладът.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.