Венелин Делгянски: Не работим толкова с фирми, колкото с хора, на които имаме доверие
В землището на град Раковски, в един от производствените масиви на „Гранд Агро“, тази година вниманието е насочено към сорта мека пшеница Сакраменто на RAGT. Стопанството обработва близо 68 000 декара в общините Раковски и Брезово и непрекъснато търси решения, които да осигуряват стабилни добиви при все по-предизвикателните климатични условия в Южна България.
„Причината да изберем Сакраменто е много проста – ние не работим само с фирми, а най-вече с хора. Имаме доверие на експертните съвети на екипа на RAGT и знаем, че препоръките им са съобразени с нашите условия на производство“, споделя Венелин Делгянски.
По думите му през последните години стопанството целенасочено намалява сеитбените норми, като търси сортове с много добра братимост, способни да реализират висок потенциал и при по-малък брой растения.
„Работим в район, където засушаването вече се превръща в постоянен фактор. Затова сме длъжни да избираме сортове, които дават стабилен добив и съответно добра икономическа възвръщаемост. От няколко години сеем между 300 и 350 кълняеми семена на квадратен метър. След разговорите ни със специалистите от RAGT се убедихме, че именно Сакраменто е сортът, който може да покаже отлични резултати при тази технология.
Средният добив, който отчетохме от Сакраменто, е 800 кг/дка, което напълно покрива нашите изисквания за стабилност и икономическа възвръщаемост. Семената от реколтата ще използваме като собствен посевен материал и през следващата година отново ще заложим на ниска посевна норма.
На колегите бих препоръчал спокойно да заложат на Сакраменто. Не само заради качествата на сорта, но и заради професионалното отношение на екипа на RAGT. В нашия бизнес това е изключително важно.“





