1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2008

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1. Състояние на почвата

Състоянието на почвата в различните райони през април бе разнообразно. През първите дни на месеца вследствие на сравнително хладното време с чести, а в някои райони и наднормени превалявания от дъжд (Плевен-40л/м2, Свищов-28л/м2, Русе-23л/м2, Разград-22л/м2, Шабла-21л/м2, Кърджали-22л/м2 Пловдив-21л/м2), настъпи  увеличение на влагата предимно в повърхностните почвени слоеве.

На 7.IV при измерване на запасите от влага при есенните  посеви и пролетните култури се установи, че  в 20см почвен слой общия воден запас е доста добър, 77 - 99% от ППВ, като тези стойности бяха най-ниски в агростанциите Кюстендил 72 % и Любимец 56 % от ППВ.  Почвените влагозапаси  в 50 и 100см. слой бяха около и под 75% от ППВ единствено в районите на Свиленград и Разград, а в останалата част от страната те бяха добри при достигналите фаза вретенене есенни посеви 70-80% от ППВ и оптимални за развитието на пролетните култури, 80- 99 % от ППВ. До средата на април състоянието на почвите в по-голямата част от страната бе подходящо за извършване на предсеитбени почвообработки, за сеитбата на слънчогледа и царевицата.

Около средата на второто десетдневие на месеца в страната паднаха повсеместни валежи, надхвърлили на места в Западна България месечната норма,  вследствие на което почвените влагозапаси в 50 см. почвен слой в част от полските райони достигнаха граници, близки до оптималните за активното развитие на пшеницата и ечемика. Изключения се наблюдаваха единствено на места в Източна България, в крайните Южни райони и около агростанция Ръжево конаре, където сумата на падналите валежи не надхвърли 10л/м2 .

На 17.IV запасите от влага при есенните посеви и пролетните култури в 100 см. почвен слой се наблюдаваше рязко подобрение, като общия воден запас в полските райони на страната бе над 80% от ППВ, с изключение на агростанциите Любимец и Ръжево конаре 76% от ППВ. Повишението на температурите в края на второто и началото на третото десетдневие на април на места до 28-29 градуса и активното развитие на земеделските култури доведоха на отделни полета до бързо изчерпване на продуктивната влага в горните почвени слоеве, но в резултат на падналите повсеместни валежи през третото десетдневие, в края на април нивата на почвените запаси в 50 и 100 см. слоеве в по-голямата част от страната отново бяха много добри.

На 27.IV  при пшеницата в 100см. слой продуктивната влага бе най-ниска  в районите на Казанлък, Разград, Суворово и Кюстендил 56-66 % от ППВ и около агростанциите Образцов чифлик, Новачене, Силистра и Любимец-67-77 % от ППВ , а в останалата  част от страната влагозапасите при пшеницата в 100см слой останаха добри за сезона, между 80 и 99% от ППВ,  (виж. прил.карта).       

2.Състояние на земеделските култури

Развитието на земеделските култури през април в по-голямата част от полските райони протече при средноденонощни температури, надвишаващи с 1-2°С нормите за месеца. В началото на април задържалото се хладно за сезона време, с отрицателни минималните температури (Видин -2°С , Кюстендил -1°С, Драгоман -4°С), определяше по-забавени темповете на развитие при земеделските култури.

 В края първото десетдневие от месеца настъпи чувствително подобрение на топлинните условия и ускоряване вегетацията на земеделските култури. В резултат на високите температури, достигнали на места до 26°С (Ловеч, В.Търново, Русе, Добрич, Хасково), част от есенните посеви в Централната част на Дунавската равнина достигнаха необходимата ефективна температурна сума за встъпване във фаза вретенене.

През второто десетдневие на април, вретененето при есенните посеви протече при наднормени топлинни условия. Вследствие наднормените температури  слънчогледът, засят в началото на април достигна до фаза поникване, а при засетите в края на второто и началото на третото десетдневие на март посеви в Южна България (Садово, Чирпан, Любимец, Сливен) –  фаза втори чифт листа. (вж. пр.карта).

В средата на април при градинския грах в южните райони на страната протичаше образуване на съцветие, а през третото десетдневие, фаза цъфтеж.

Високите температури в края на второто-началото на третото десетдневие, с максимални стойности в по-голямата част от полските райони на страната над 26-27°С, а на места и до 29°С (В.Търново, Добрич, Пловдив,Чирпан, Хасково) и добрите почвени влагозапаси ускориха вегетацията на есенните посеви, ранните и средно ранни пролетни култури. През третото десетдневие на април пшеницата и ечемикът в част от Дунавската равнина и Тракийската низина встъпиха във фаза изкласяване (вж. пр.карта).

След топлото за сезона време в средата на третото десетдневие температурите чувствително се понижиха, което доведе до нормализиране на топлинните условия. В края на април, след падналите повсеместни валежи, настъпи значително подобрение на условията за развитието на есенните посеви, за поникването и началните етапи от вегетацията на царевицата, памука, соята, фасула и др.

През месеца при овощните култури, незасегнати от отрицателните температури през март, се наблюдаваше; цъфтеж, формиране и наедряване на завръзите. На места в Североизточна България през третото десетдневие бурните ветрове и градушки нанесоха механични повреди по овошките (счупени клони, обрулени завръзи). В агростанциите  Силистра и Главиница около 25% от завръзите при кайсията са унищожени, а в Исперих до 70% при крушата.

През третото десетдневие на април при ореха бе регистрирана фаза цъфтеж на мъжките съцветия и формиране на завръзи. В края на месеца при лозата протичаше процес на листообразуване (1-3 лист), а в на много райони на Южна България и отделяне на реса.

3.Ход на полските работи

През по-голямата част от април условията бяха подходящи за извършване на почвообработки, за сеитбата на царевица, слънчоглед и др. средно ранни пролетни култури, за засаждане на картофи, за провеждане на растителнозащитни пръскания при овощните култури. В началото на третото десетдневие на места започна коситбата на люцерната.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2007 

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2007

 

НИМХ-БАН

 

 

AGRO.BG

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.