1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2008

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1. Състояние на почвата

Поднормените валежи през по-голямата част от февруари и относително сухото време в повечето райони на страната през първото дестдневие на март, с валежи в по-голямата част от полските райони под 6-8л/м2, бяха причина за намаляването на почвените влагозапаси в 20-25см. слой. На 7 март в по-голямата част от страната запасите от влага  в 20 см. почвен слой бяха между 65 и 85 % от ППВ, като най-ниски, под 55 % от ППВ бяха влагозапасите около  агростанциите: Ръжево Конаре, Кюстендил и Казнлък, а най-високи, над 95 % от ППВ, в районите на Карнобат, Ямбол, Сливен, Хасково, София и в агростанциите Капитановци и Борима. Почти повсеместно средните денонощни температури през първото десетдневие бяха 4.5-7.8 °С над нормата, активната вегетация при земеделските култури и поднормените и неравномерно разпределени по територията на страната валежи, доведоха до бързо изчерпване и намаляване на продуктивната влага в горните и по-дълбоки почвени слоеве.

През второто десетдневие на март, необичайно за сезона основен и определящ фактор за вегетацията на част от посевите с пшеница и ечемик, встъпили по-рано във фаза вретенене бе съдържанието на продуктивна влага в 50 см почвен слой. На 17 март при определяне на общия воден запас в 50, 100 и 200см. почвени слоеве в отделни райони на страната (Казанлък, Кюстендил и агростанция Ръжево Конаре) бяха установени ниски за края на зимата нива на почвените влагозапаси, под 60-65%  от ППВ, стойности характерни за летния вегетационен период.

В края на второто десетдневие на март влагозапасите при пшеницата в 50 см. почвен слой бяха много ниски, под 55% от ППВ в районите на агростанциите   Ръжево Конаре 49% и Казанлък 52% от ППВ, а в районите на Карнобат, Ямбол, София и агростанция Борима стойността им бе над 95% от ППВ.

През втората половина на март, вследствие на повсеместно падналите валежи, настъпи леко  подобрение на запасите от влага в 50 и 100см. почвени слоеве. На 27 март в по-голямата част от полските райони на страната общия воден запас при пшеницата в еднометровия почвен слой бе над 85% от ППВ. Изключения правеха районите на Пловдив и Свиленград и в Ръжево Конаре и Казанлък, където почвените влагозапаси в края на март останаха ниски за началото на пролетния вегетационен период – от 45 до 75% от ППВ. В тези райони нормалното протичане на междуфазния период вретенене-изкласяване при пшеницата, критичен по отношение на влагата в почвата, до голяма степен ще зависи от валежите през първата половина на април.

В двуметровия почвен слой водните запаси остават относително високи и сравнително постоянни, но има видима тенденция към намаляването им в районите на Видин, крайдунавските полета на централна северна България, Силистра, Варна, около Елхово и Стара Загора, софийското поле и особено рязко става това в Казанлък (виж.пр.карти).

2.Състояние на земеделските култури

Високите температури в края на февруари и началото на март, с максимални стойности достигнали на места в Дунавската равнина и в южните райони на страната до 23-25 °С (Видин, Монтана, Плевен, В. Търново, Русе, Варна, Пловдив, Пазарджик, Елхово, Бургас, Ахтопол и др.) активизираха възобновената вегетация при есенните посеви и трайните насаждения. В резултат на наднормените топлинни условия късно засетите посеви с пшеница и ечемик, зимували във фаза трети лист, встъпиха във фаза братене.

След топлото за сезона време към края на първата седмица на март настъпи краткотрайна, но значителна промяна в агрометеорологичните условия. Последвалото чувствително понижение на температурите ограничи временно вегетационните процеси при земеделските култури, нежелателното преждевременно развитие при овощните култури, при част от които (бадем, кайсия и праскова) в началото на март в южните райони бе наблюдавано поява на венчелистчета и начало на фаза цъфтеж. При лозата начало на  сокодвижение бе регистрирано в Източна и Южна България.

През по-голямата част от второто десетдневие на март в много райони средноденонощните температури бяха с 3-5, а някъде и със 7 °С над нормата за сезона, което ускори вегетацията при зимните житни култури и трайните насаждения. В резултат на наднормените топлинни условия част от засетите в оптимален агротехнически срок  посеви с пшеница и ечемик в източните и южни райони на страната достигнаха необходимата ефективна температурна сума за встъпването им във фаза вретенене (вж. пр. карта).

В районите, където влагата в горния почвен слой не бе ограничаващ фактор, бе наблюдавано увеличение на биомасата при засетите през февруари ранни пролетни култури, фий, овес, пролетен ечемик, градински грах. При граха в южните райони на страната бе регистрирана фаза трети същински лист. Наднормените температури ускориха развитието и при трайните насаждения. При лозата бе наблюдавана фаза набъбване на пъпките.

В края на второто и през третото десетдневие се бяха наблюдавани динамични и  характерни за сезона агрометеорологични условия, с превалявания и редуващи се краткотрайни понижения на температурите, а на места и бурни ветрове нанесли механични повреди (прекършени клони, обрулени цветове до 20 %) по овошките в Североизточна (Силистра)  и Южна България (Лесичево).

На 20, 26 и 27 март в част от полските райони на страната бяха регистрирани отрицателни минималните температури, а на места и стойности критични за цветовете и завръзите на напредналите в развитието си овошки -  Видин -5 °С, Кнежа -6 °С, Севлиево -8 °С, Търговище-5 °С, Славяново -5 °С, Пловдив -4 °С, Пазарджик -5 °С, Чирпан -3 °С, Казанлък -6оС, Елхово -4 °С и Ст.Загора -5 °С. При проведения преглед на овошките в края на март бяха установени повреди от измръзване по цветовете на раноцъфтящите видове, както следва: Добрич - кайсия 90 %; Съдиево – кайсия 50 %; Пловдив – кайсия 70 %, череша 100%, слива 90%, вишна 50 %, ябълка 80%;  Елхово – кайсия 10%, слива 25 %; Недялско – слива 20 %. Информация за нанесените повреди по овошките, в зависимост от продължителността на задържане на критичните температури, ще бъде допълнена,  обобщена и представена в началото на април.

И през третото десетдневие на март развитието на зимните житни култури протичаше при средноденонощни температури около, а на места в Източна България и над нормата за десетдневието. До края на март по-голямата част от посевите с пшеница и ечемик встъпиха във фаза вретенене. Фаза братене преобладаваше при посевите в Софийското поле, във високите полета на Югозападна България и в част от Западната и Централната част на Дунавската равнина.

Към края на месеца в южните райони на страната разпукването на пъпките при лозата доби масов характер, при ореха се наблюдаваше начало на разлистване.

3.Ход на полските работи.

През първата половина на март относително сухото време, с изключение на места в Западна България, позволяваше извършване на почвообработки (дълбока оран, дискуване и др.), торене, пръскане с хербициди, растителнозащитни пръскания при овошките и др. През второто десетдневие на март започна сеитбата на слънчогледа на места в Югоизточна България, а в края на месеца – в някои крайдунавски райони.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2007 

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2007

 

НИМХ-БАН

 

AGRO.BG

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.