1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1. Състояние на почвата

През първата половина на май активното развитие на земеделските култури, високите температури и отсъствието на валежи  в много райони на страната предизвикаха интензивно изчерпване на и без това доста намалелите почвени влагозапаси. Това доведе до задълбочаване на дефицита на почвена влага, формирал се през зимата и пролетта и преминаването му на много места в Североизточна и Северозападна  България в трайна суша. Падналите валежи с локален характер предимно в Западна България през първото десетдневие на месеца бяха крайно недостатъчни и не доведоха до подобрение на влагосъстоянието на горните почвени хоризонти, а в областите Силистра, Варна, Добрич, В.Търново и др. безвалежният период продължи почти до края на второто десетдневие на месеца.  На 7.V при измерване на влагосъдържанието при пшеницата в 100-сантиметровия слой запасите от влага бяха между 40 и 85 % от ППВ, като в районите на Плевен, Ловеч, Силистра, Кюстендил и др. нивата им бяха много под критичните, 40–50 % от ППВ, което беше предпоставка за сериозни повреди по есенниците.

Обилните, а на места и наднормени валежи, паднали в края на второто и началото на третото десетдневие на месеца предимно в Западна и Южна България София 105л/м2, Кърджали 100л/м2, Пловдив 91л/м2, Пазарджик 89л/м2 и Кюстендил 81л/м2) промениха състоянието на водните запаси и доведоха до рязко увеличение на съдържанието на влага в горните почвени хоризонти в тези райони. На 17 май съдържанието на  влага при пшеницата в 100 см. почвен слой беше най-ниско-между 39 и 49 % от ППВ в крайните Източни Крайдунавски райони и около агростанциите Кнежа, Бъзовец, Новачене, Разград и Кюстендил, а най-високо бе влагосъдържанието в почвата в  районите на София, Пловдив, Пазарджик и Сандански – над 83% от ППВ.

През третото десетдневие на месеца интензивните превалявания продължиха в цялата страна с изключение на районите на Бургас, Кнежа, Силистра, Благоевград и Сандански, където количеството на падналите валежи не достигна и 85 % от нормата за десетдневието и доведе до задълбочаване на засушаването там.  В областите София, Пловдив, Кърджали и Пазарджик валежите за 10 дни надхвърлиха два пъти месечните норми, като на места предизвикаха и повреди при част от земеделските култури.

На 27.V почвените влагозапаси в 50-сантиметровия почвен слой при пролетните култури в полските райони бяха между 56 и 99 % от ППВ, като най-ниски 56–66 %, останаха влагозапасите в районите на агростанциите Капитановци, Новачене и Хасково (вж. прил. карта).

При пшеницата в 100-сантиметровия почвен слой на същата дата бяха измерени запаси от влага със стойности от 44 до 88% от ППВ.  Отново най-ниски, между 44 и 54 % от ППВ, бяха нивата на почвените влагозапаси в агростанциите Капитановци, Силистра, Кнежа, Новачене, Главница и Разград, както и в крайните североизточни райони, а най-високи над 88 % от ППВ в района на агростанциите: София, Павликени, Съдиево, Пловдив и Пазарджик (вж. прил. карта). Недостигът на почвена влага през април в някои североизточни и северозападни части на страната се задълбочи и през първата половина на май премина в трайна суша, която стана причина за частично унищожаване от есенните посеви.

Вследствие на падналите повсеместно интензивни валежи през втората част на месеца почти във всички полски райони на страната настъпи рязко подобрение на влагосъдържанието в

горните почвени слоеве с изключение на областите Плевен, Силистра, Видин и Бургас, където преваляванията не бяха достатъчни за преодоляване на задълбочилата се суша.

2. Състояние на земеделските култури

През май агрометеорологичните условия бяха неблагоприятни за голяма част от земеделските култури.

През първата половина на май, необичайно за сезона, задълбочилият се недостиг на почвена влага затормозяваше развитието на земеделските култури.  Високите температури, достигнали на много места в Северна България до 33–34 °С (Видин, Кнежа, В.Търново, Свищов, Русе, Силистра и др.), и сушата задържаха поникването и началните етапи от вегетацията на царевицата, слънчогледа и др. пролетници.  При пшеницата и ечемика неблагоприятните агрометеорологични условия доведоха до скъсяване на междуфазните им периоди (цъфтеж, оплождане, наливане на зърното).  Вследствие на острия дефицит на почвена влага бе увеличен делът на преждевременно пожълтелите и изсъхнали зимни житни култури на места в Дунавската равнина (Бъзовец, Монтана, Враца, Кнежа, Плевен, Новачене и др.) и в Североизточна България (Силистра, Търговище, Разград, Суворово, Царев брод, Главиница).  В тези райони височината на голяма част от зимните житни култури е под 50 сm, а класовете – неозърнени и стерилни.

Към средата на май част от посевите с пшеница в северозападната част на Дунавската равнина и в Горнотракийската низина, по-слабо засегнати от пролетната суша, встъпиха във фаза млечна зрелост (вж. прил. карта).

В края на второто и през третото десетдневие на месеца настъпи рязка промяна в агрометеорологичните условия.  Падналите повсеместни, значителни по количество, валежи бяха твърде закъснели за голяма част от есенните посеви в полските райони на страната, но дадоха шанс за възстановяване на царевицата, слънчогледа и други пролетни култури.

През третото десетдневие на май вследствие на рязко увеличилата се почвена влага настъпи напредък в развитието на царевицата, слънчогледа и останалите пролетни култури.  При царевицата, в зависимост от сеитбените дати, бяха наблюдавани фазите поникване и листообразуване (3–9 лист), при слънчогледа – поникване и 2–4 същински лист.  В края на май при слънчогледа и фасула на места в Южна България бе наблюдавано начало на образуване на съцветие.  При пшеницата във високите полета протичаше наливане на зърното, а в полските райони на страната – фаза млечна зрелост.  На единични места (Р.Конаре) в Южна България при пшеницата бе наблюдавано и начало на восъчна зрелост.  При ечемика на много места в Дунавската равнина и Тракийската низина се осъществяваше преход от млечна към восъчна зрелост и начало на восъчна зрелост.

При лозата през втората половина на май протичаше цъфтеж на ресите.  Ранните сортове череши и ягоди, незасегнати от поройните дъждове и градушки, достигнаха консумативна зрелост.

Падналите градушки в края на май на много места нанесоха сериозни повреди по земеделските култури.  В агростанция Карнобат на 27 и 28.V падналият град нанесе щети по овошките, лозята, пролетните и зеленчуковите култури.  В района на Айтос повредите от градушките при царевицата са над 90 %, а при слънчогледа – 20 %.

В агростанция Образцов Чифлик, където падналият град е бил с големина от орех до яйце, са констатирани сериозни повреди по селскостопанските култури.  Бяха нанесени сериозни щети на пролетните и овощните култури, както следва: пшеница – пречупени класове и оронени зърна 10 %; ечемик – пречупени класове и оронени зърна 30 %; царевица – пречупени стъбла 80 %, разкъсани листа 100 %; фасул – обрулени цветове и разкъсани листа 30 %; слънчоглед – обрулени листа 30–50 %; люцерна – разкъсани листа 30 %; круша – обрулени зелени плодове 50 %, листа 30 %; вишня – обрулени плодове 50 %, листа 20 %; череша – обрулени плодове и листа 30 %; кайсия – обрулени листа 30 %;   лоза – повреди по листата и леторастите 30–50 %, обрулени съцветия 30–50 %; липа – обрулени съцветия и листа 30 %.

През третото десетдневие на май високата относителна влажност на въздуха благоприятстваше развитието на мана и др. гъбни болести по земеделските култури.

3. Ход на полските работи

През втората половина на май в по-голямата част от страната бе невъзможно провеждането на сезонните почвообработки поради проливните валежи.

В началото на май в полските райони на страната приключи сеитбата на царевицата, сеитбата и разсаждането на късните топлолюбиви пролетни култури.  По-подходящи условия за провеждане на растителнозащитни третирания и други сезони полски работи имаше през първото и второто десетдневие на месеца.

 

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

 

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.