1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2007

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1.Състояние на почвата

Вследствие на  падналите в началото на септември значителни валежи, достигнали на места до 40-70 л/м² (Кърджали-78л/м², Добрич-63 л/м², Хасково-40 л/м²), нивото на запасите от продуктивна влага в 50 и 100 cm почвени слоеве  в по-голямата част от страната се подобри значително. Високото съдържание на влага в орния слой възпрепятстваше на много места в страната механизираното прибиране на реколтата и провеждането на сезонните почвообработки.

На 7.IX. почвените влагозапаси при угарта в 50 cm почвен слой  в по-голямата част от полските  райони на страната бяха между 65 и 99% от  ППВ, като  най-ниско между 52 и 62% от ППВ бе съдържанието на продуктивна влага около агростанциите Капитановци, Силистра, Добруджански институт, Долен чифлик, Сандански и Свиленград.

Повишението на температурите от средата на второто десетдневие на месеца предизвика интензивно изпарение на водата от горните почвени слоеве и на 17.IX, при измерване на  съдържанието на продуктивна влага при угарта в 20 cm почвен слой, който е от изключително важно значение за сеитбата на есенниците, бе установено, че то е най-ниско в районите около агростанциите Новачене, Капитановци, Сандански, Долен чифлик, Свиленград и Ръжево конаре е между 44 и 54% от ППВ, а най-високо беше съдържанието на вода в почвата  в районите на Ловеч, Павликени и Шумен – между 88 и 98% от ППВ.

В края на второто и началото на третото десетдневие на месеца настъпи понижение на температурите и промяна на агрометеорорлогичните условия. Вследствие на падналите интензивни валежи предимно в Югозападна България, нивото на почвените влагозапаси  в еднометровия почвен слой  се повиши значително и в по-голямата част от страната  бе над 70% от ППВ, като в районите с наднормени валежи (Чирпан 75л/м², Пловдив 32л/м², Кърджали 24л/м²) достигна стойности, близки до ППВ.

На 27 септември  при последното за месеца измерване на  запасите от продуктивна влага в 50 cм. почвен слой, в повечето райони на страната те бяха около оптималното количество. Най-добре запасени с влага бяха почвите в районите около София, Пловдив, Пазарджик, Сливен, Борима и Павликени, повече от 85% от ППВ, а най-ниски 51-61% от ППВ, бяха влагозапасите в районите на агрометеорологичните станции Капитановци, Новачене,  Д-р Йосифово, Казанлък, Главиница, Долен Чифлик Сандански и Свиленград (вж. прил. карта).

 

В края на септември влагозапасите в орния слой в повечето райони на страната позволяваха провеждането на сезонните почвообработки.

2.Състояние на земеделските култури

След сухото и горещо време в края на август, в началото на септември настъпи чувствително понижение на температурите и значителна промяна в агрометеорологичните условия. През по-голямата част от първото и началото на второто десетдневие на месеца последните етапи от развитието на късните земеделски култури протичаха с по-забавени темпове при поднормени топлинни условия. Падналите валежи от дъжд и град унищожиха на места в Южна България част от тютюневата, плодовата и гроздова реколта. Значителни са щетите констатирани в района на Твърдица, където е паднал град с големина на яйце. Влажното и хладно за сезона време през първото десетдневие създаде предпоставка за развитието на патогени, влошаващи качеството на  неприбраните от полето зеленчуци от късното полско производство (домати, пипер) и плодовете на есенно-зимните сортове овошки.

До средата на септември приключи развитието и на късните царевични посеви в полетата с по-голяма надморска височина. В Южна България през първата половина на месеца узряха фъстъците, бадема и ореха.

В средата на второто десетдневие настъпи краткотрайна положителна промяна в агрометеорологичните условия. Слънчевото и топло време през втората половина на десетдневието, с максимални температури достигнали на места до 31-33°С (Кнежа, Плевен, Ловеч, В.Търново, Благоевград и др.) оказа благоприятно въздействие върху процесите на зреене при късните овошки и винени сортове грозде.

В края на второто и началото на третото десетдневие отново настъпи лабилизиране на времето и рязко понижение на дневните температури, на места в Южна България с 10-12°С. Падналите поройни валежи в южните райони на страната нанесоха нови, значителни щети по късните земеделски култури. В землището на Чирпан интензивните валежи унищожиха 30% от площите с памук. В началото на третото десетдневие (23.09) във високите полета на Югозападна България падна слаба слана.  

През последната седмица на септември настъпилото подобрение на топлинните условия осигури възможност част от засетите посеви със зимни житни култури да встъпят във фаза поникване.

3.Ход на полските работи

Наднормените валежи през първото десетдневие на септември забавиха прибирането на късните окопни култури (слънчоглед, царевицата, картофите и др) и провеждането на дълбока оран и предсеитбена подготовка на площите, предвидени за сеитба на есенниците.

В средата на септември настъпи подобрение на условията за извършване на агротехническите мероприятия, предхождащи есенната сеитба.

През третото десетдневие на месеца сравнително сухото време осигури възможност за по-ускорено провеждане на сезонните полски работи. На отделни места в Западна България започна сеитбата на ечемик, ръж и пшеница.

През втората половина на месеца с по-ускорени темпове протичаше гроздобера, прибирането на плодовата и зеленчукова реколта.

 

АРХИВ:АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

 

 

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.