1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

 

През май развитието на земеделските култури ще протича при динамични, характерни за сезона агрометеорологични условия.

В началото на май, в резултат на априлските наднормени валежи в по-голямата част от полските райони на страната, почвените влагозапаси ще бъдат в граници близки до оптималните за вегетацията на пшеницата и ечемика, при които ще протича фаза вретенене. До средата на май с умерени темпове при зимните житни култури ще се осъществява междуфазния период вретенене-изкласяване, през който растенията повишават изискванията си към влагата и водоразходът достига до 4-5куб.м вода на декар за денонощие. Валежите през първата половина на май ще бъдат от изключително важно значение за обезпечаване нарастващото водопотребление на зимните житни култури, при които до края на месеца ще протичат фази, критични по отношение на почвената влага.

През втората половина на май ще се наблюдава ускоряване на вегетацията на земеделските култури. При пшеницата и ечемика ще протича изкласяване, цъфтеж, оплождането и формирането на зърното, а на отделни места в Южна България при ечемика ще се наблюдава и начало на фаза млечна зрелост.

През месеца добрите почвените влагозапаси ще бъдат предпоставка за значително увеличение на вегетативната биомаса при ранните и средноранните пролетни култури. Слънчогледът, засят в агротехнически срок, към края на май ще образува четвърти чифт листа, а в крайните южни райони на страната ще се наблюдава и начало на образуване на съцветие. При царевицата, в зависимост от датата на сеитба в края на май ще се протичат фазите трети, пети и седми лист. През втората половина на месеца при граха, засят до средата на март ще се осъществява цъфтеж, оплождане и образуване на чушки. През третото десетдневие на май при соята и ще преобладава фаза трети лист, а при засетите в края на април и началото на май топлолюбиви пролетни култури памук, фъстъци, тикви, дини, пъпеши и др. ще се наблюдава масово поникване и начално листообразуване.

При овошките през месеца формирането и наедряването на завръзите ще протича без опасност от критични минимални температури. В края на май при лозата ще се наблюдава фаза цъфтеж.

Честите валежи през май ще бъдат предпоставка за развитието на редица гъбни болести по земеделските култури. По-подходящи условия за растително-защитни пръскания и внасяне на хербициди за борба с конкурентната плевена растителност ще има през втората половина на месеца.

През май при разсаждане на зеленчуковия и тютюнев разсад е препоръчително да се следи краткосрочната метеорологична прогноза.

 

АРХИВ: Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.