1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2008

 

През май агрометеорологичните условия ще се определят от характерното за месеца неустойчиво време, със значителни валежи за голяма част от равнинните райони на страната над 50-60л/м2.

След повсеместните, на много места в Западна България (Враца, Монтана, Кнежа, Плевен, Кюстендил, Драгоман, Благоевград) наднормени априлски валежи, настъпи значително увеличение на пролетните влагозапаси при земеделските култури в 100см почвен слой. В по-голямата част от полските райони на страната валагозапасите при пшеницата и ечемика достигнаха до 80-85% от ППВ (Пределна Полска Влагоемност), а в Западна България и в Центалната част на "унавската равнина, и над 90% от ППВ. Тези нива са много добри и оптимални за намиращите се във фаза вретенене зимни житни култури. Изключения са констатирани на отделни места в южните и югоизточни райони, където валежите през април (под 10-15л/м2) бяха значително под месечната норма, а почвените влагозапаси при пшеницата в 50см слой е необичайно ниски за средата на пролетния сезон, под 60% от ППВ (агростанция Любимец). Очакваните валежи през първото десетдневие на май ще бъдат необходими за преодоляване на рано формиралия се дефицит на почвена влага при част от есенните посеви в Югоизточна България, за поддържане на добрите нива на почвените влагозапаси при пшеницата и ечемика в останалите райони на страната, от важно значение както за бъдещата зърнена реколта, така и за нормалното протичане на началните етапи от вегетацията на слънчогледа, царевицата, за поникването на засетите в края на април топлолюбиви пролетни култури (фасул, фъстъци, тикви, дини, пъпеши и др.).

През първото десетдневие на май ще продължи вретененето при по-късно засетите есенници и при посевите в полетата с по-голяма надморска височина. В полските райони на страната при пшеницата и ечемика ще се осъществява преход от вретенене към изкласяване и фаза “изкласяване”.

През втората половина на май ще се наблюдава активизиране на вегетацията при земеделските култури. От края на месеца при есенниците ще протича формиране и наливане на зърното. На отделни места в Южна България през третото десетдневие на май пшеницата и ечемикът ще достигнат необходимата ефективна температурна сума за встъпването им в начало на фаза млечна зрелост.

От края на май при царевицата и слънчогледа ще протича листообразуване. В южните райони на страната при слънчогледа, засят в агротехнически срок, ще се наблюдава и начало на образуване на съцветие. През втората половина на май, грахът ще встъпи в репродуктивен етап от развитието си (цъфтеж, оплождане и формиране на чушки). През месеца успоредно с увеличаването на вегетативната биомаса при ранните и средноранни пролетни култури, ще нараства и тази на конкурентната плевелна растителност, което изисква своевременно използване на подходящи хербициди и провеждане на качествена агротехника.

Честите валежи през май ще бъдат предпоставка за развитието на редица гъбни болести по земеделските култури. Подходящи агрометеорологични условия за провеждане на сезонните агротехнически и растителнозащитни мероприятия ще има през второто и към средата на третото десетдневие на месеца.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АПРИЛ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ "ЕВР"АРИ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЯН"АРИ 2008

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ "ЕКЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2007 

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.