1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2007

 

През октомври ще се наблюдава характерната за есенния сезон динамика в  агрометеорологичните условия.

През първото десетдневие на октомври прогнозираните топлинни условия ще обезпечат узряването и на най-късните сортове грозде и овошки (ябълки, круши, дюли). Тази година в резултат на сухото и горещо лято прибирането на гроздовата реколта започна по-рано от обичайните за страната срокове. Също, поради анормално високите температури и сухото време в много райони на страната гроздето е с високо съдържание на захари, важно условие за производството на висококачествени вина.   

През по-голямата част от първото десетдневие на октомври в полските райони на страната съдържанието на влага в горните почвени слоеве ще бъде в граници, осигуряващи качествено провеждане на дълбока оран, предсеитбена подготовка на площите и сеитба на зимните житни култури. До края на първото десетдневие на месеца е агротехническият срок за сеитбата на пшеницата в Северна България, от 15 до 25 октомври - в Южна България, а през третото десетдневие - по Черноморието. Навременното поникване, братене и успешно презимуване на зимните житни култури до голяма степен ще зависи от спазването на сеитбените срокове.  

В началото на есента, вследствие наднормени валежи през септември, нивото на почвените влагозапаси в 50 и 100 см. слоеве рязко се увеличи. Очакваните валежи през октомври, месечната сума от които в равнинните райони на страната е над 40 л/м2, ще поддържат почвените влагозапаси в 50 см. слой оптимални за началните етапи от вегетацията на засетите есенници.

До края на октомври се прогнозира засетите през второто десетдневие на месеца  посеви с пшеницата и ечемика да достигнат необходимата ефективна температурна сума за встъпването им във фаза поникване. При част от посевите, засети в началото на октомври, ще се наблюдава и фаза трети лист.

През октомври вероятността от отрицателни минимални температури, от порядъка на минус 3-4°С, ще изисква да не се закъснява с прибирането на цветното зеле, с изваждането на морковите, целината, ряпата, салатното цвекло. При ниски температури, под минус 2°С, челата на кореноплодите, които са над земната повърхност ще бъдат застрашени от измръзване, което ще доведе до влошаване качеството на продукцията и затруднения при съхранението и.

През октомври след прибиране на плодовата реколта, преди листопада в ябълковите и крушовите насаждения, и след листопада при костилковите трябва да се извършат растително защитни пръскания за ограничаване заразяването с причинителите на икономически важни болести като струпясване при ябълката и крушата, къдравостта по прасковата, бактериалното изсъхване, сачмянката и др.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2006

 

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.