1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮНИ 2007

 

През юни развитието на земеделските култури ще протича при близки до нормата топлинни условия. Валежите през месеца ще поддържат почвените влагозапаси в по-голямата част от полските райони на страната в оптимални граници за развитието на царевицата, слънчогледа и др. пролетни култури.

След необичайната пролетна суша, падналите значителни повсеместни валежи в края на второто и през третото десетдневие на май надхвърлили на места в Западна и Южна България месечната норма (Ботевград 126л/м2, Враца 83л/м2, София 100л/м2, Пловдив 95л/м2, Кърджали 175л/м2и др.), доведоха до рязко повишение на влагата в 50 и 100см слоеве.   Увеличените влагозапаси са твърде закъснели за част от посевите с пшеница и ечемик в Дунавската равнина, в Североизточна България и Тракийската низина, но ще дадат шанс за възстановяване на царевицата, слънчогледа и другите пролетни култури. В тези райони критичните по отношение на влагата фази при есенните посеви; изкласяване, цъфтеж, оплождане, формиране, наливане на зърното и начало на фаза млечна зрелост протекоха при задълбочаващ се дефицит на почвена влага, което поставя под въпрос бъдещата зърнена реколта.   

В началото на юни в полетата с по-голяма надморска височина при по-слабо засегнатите от пролетната суша посеви с пшеница и ечемик увеличените почвени влагозапаси ще бъдат от изключително важно значение за процесите свързани с наливането на зърното и  фаза млечна зрелост.

Към края на първото и началото на второто десетдневие на юни пшеницата и ечемика в част от полските райони на страната  ще встъпят във восъчна зрелост.

През месеца при благоприятни агрометеорологични условия ще протича развитието на пролетните култури. През втората половина на юни голяма част от пролетниците ще достигнат максималните си размери от вегетативна биомаса и ще встъпят в репродуктивен период от развитието си. До края на юни при ранните хибриди царевица ще се наблюдава фаза изметляване.

През юни е възможно стойностите на максималните температури да достигнат до 32-33°С. Температури от този порядък влияят неблагоприятно върху цъфтежа, оплождането и формирането на репродуктивните органи при фасула и др. зеленчукови култури.

През месеца условията ще бъдат благоприятни за развитието на овощните култури, незасегнати от късните пролетни слани и градушки, но и за редица икономически важни болести - струпясване, брашнеста мана, кафяво гниене и вредители – плодови червеи, листни въшки, акари и др. До средата на юни ще приключи цъфтежът при лозата, период на интензивна растителнозащитна дейност срещу маната, оидиума, сивото гниене, гроздовите молци.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2006

 

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.