1. Начало
  2. Видеа
  3. Любопитно
  4. Как да намалим цените на хранителните продукти

Как да намалим цените на хранителните продукти

Без развит аграрен сектор България няма да просперира

 

В момента има успокояване на пазара, като с около 1% падна индексът на тръжните цени и това е вследствие на нормализиране на ситуацията при плодовете и зеленчуците. Има известно поевтиняване при млечните продукти, главно кашкавал, но на практика има едно относително равновесие, посочи в предаването Бизнес форум по АГРО ТВ Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Необходимо е да има по-голямо предлагане на българска продукция, като съответно да е по-ефективно произведена, с по-голяма принадена стойност, както и търсене на маркетингови механизми. Но всичко това не може да стане без участието на държавата, подчерта Иванов.

Според него прилагане на таван на цените на основните хранителни стоки е възможно, но само тогава, когато е крайно наложително и когато пазарът изчерпа своите възможности и няма друг начин за действие, но в момента не сме в такава ситуация.

По отношение проверките на КЗК Владимир Иванов посочи, че по принцип картелни споразумения много трудно се установяват и доказват. Според него се налага промяна в Закона за защита на конкуренцията, тъй като трябват доста по-бързи механизми за действие срещу нелоялни практики, още повече, когато става въпрос за разпределение на ресурс във веригата между търговци.  

Механизмите за нормализиране на цените на хранителните стоки в търговските вериги са свързани с политическа воля, най-малко с наличие на действащо правителство, с цел предприемане на спешни мерки за подкрепа на производството чрез създаване на организационни механизми, които да започнат да повишават ефективността на производството и количеството.

Българско производство в големи количества - това е трайното решение. И понеже има какво да се направи в тази посока, трябва бързо да се приоритизира секторът и да се тръгне към сериозна работа за възстановяване позициите на аграрния сектор, допълни икономистът.

По отношение повишаване на БВП на страната Иванов препоръча повишение на индустриалното производство в огромни количества и експортно ориентирана икономика, където аграрният сектор има ключова роля, освен всичко останало, което имаме като промишленост - енергетика, туризъм и т.н. Но първият сектор, който гарантира устойчивост и национална сигурност, това е продоволственият сектор. Няма как да се развие икономика и да имаме благоденстваща държава без развит аграрен сектор.

Иванов засегна и въпроса с елиминиране на посредниците при изкупуване на първичните продукти, като становището му е това да стане чрез коопериране по модели на Испания, Франция, Германия, Великобритания. Трябва да се обърне внимание на Закона за кооперирането и кооперациите с оглед да се насърчи кооперирането между бизнеса. Това е и единственият начин да вкараме повече наука в аграрния сектор. По-крупни структури, с по-големи възможности за по-развито стопанство и съответно - по-добри резултати.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.