1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Българските зеленчукопроизводители ще бъдат субсидирани, ако произвеждат качествена продукция

Българските зеленчукопроизводители ще бъдат субсидирани, ако произвеждат качествена продукция

Снимка:

Пламен Методиев, главен експерт в Дирекция „Държавни помощи и регулации”, МЗХ

- Г-н Методиев, производителите на плодове и зеленчуци с нетърпение очакват обещаните им средства за тази година. По какви схеми ще бъдат разпределени?

- Колегите от Дирекция „Директни плащания и пазарна подкрепа” в МЗХ разработиха схема за подпомагане производството на качествени селскостопански продукти. Схемата ще бъде насочена към традиционни производства на плодове и зеленчуци – домати, краставици, пипер, ябълки, череши, праскови и кайсии. Производството ще се осъществява в съответствие с показатели за качество, които ще подлежат на постоянен контрол от инспектори от Българската агенция по безопасност на храните. При спазване на всички изисквания по схемата производителите ще получават сертификат за качество. Подпомагането по схемата за производителите на качествени плодове и зеленчуци се планира да бъде на тон произведена продукция, с общ бюджет от 15 млн. лв. и с максимално облекчени условия по отношение на разходи за сертификация. МЗХ e изпратило искане до ЕК за одобряване на схемата. При получаване на одобрение от страна на Европейската комисия, схемата ще може да се прилага от 2012 г.

- А останалите 10 млн. лв., които бяха обещани? Под каква форма ще бъдат получени?

- От 2011 г. е сформирана работна група с браншовите организации, Дирекция „Растениевъдство” и Дирекция „Държавни помощи и регулации” в МЗХ за разработване на схеми за подпомагане. Към момента се разработват няколко схеми за държавно подпомагане. Едната от тях ще има за цел стимулиране на инвестиционния процес в сектора. Предвижда се помощта да се предоставя под формата на капиталова субсидия за покриване на част от разходите за реализация на инвестиции в сектор „Плодове и зеленчуци”. Инвестициите ще се реализират със собствени средства или с кредит, предоставен от ДФ „Земеделие”. Когато инвестицията е реализирана със собствени средства, сумата на помощта ще се превежда по банкова сметка на ползвателя. Когато инвестицията е реализирана чрез кредит от ДФ „Земеделие”, със сумата на помощта ще се намалява неиздължения остатък по кредита на ползвателя. Държавното подпомагане ще бъде в рамките на 40–50% от стойността на инвестицията.

Разработва се и държавна помощ за предотвратяване на болести по растенията. За момента е взето решение да се подпомага борбата с доматен миниращ молец, като е поет ангажимент от БАБХ да разработят необходимата за изготвянето на помощта национална програма за борба с този вредител. Помощта ще се предоставя в натура посредством субсидирани услуги за компенсиране разходите на земеделските стопани за закупуване и прилагане на средства за растителна защита за предотвратяване и унищожаване на болести по растения.

- Има ли и други държавни помощи, предвидени за производителите на плодове и зеленчуци?

- Да. Наред с останалите схеми се разработва и схема за държавна помощ за въвеждане на системи за качество, по-специално GLOBAL GAP. В момента се събира информация от браншовите организации и от сертифициращите фирми във връзка с формиране на бюджет по схемата.

Също така в края на 2011 г. беше разширен и обхватът на съществуващата държавна „Помощ за насърчаването на производството на висококачествени семена”, като в нея бяха включени още 5 нови култури – домати, краставици, пипер, дини и пъпеши. Помощта се предоставя под формата на субсидирана услуга за извършваните от ИАСАС услуги по сертифицирането – Полска инспекция на семепроизводни посеви; Издаване на етикети; Вземане на проби от партиди семена, предназначени за сертифициране; Лабораторен анализ на проби семена по групи култури; Извършване на последващ контрол на партиди семена.

Зеленчукопроизводителите могат да се възползват ежегодно и от краткосрочни нисколихвени кредити от ДФЗ на референтен лихвен процент. За миналата година имаше две кредитни схеми. Едната беше за сектора на производство на картофи, а другата за производство на пипер. Обикновено разработването на подобна схема става в МЗХ по предложение на браншовите организации или асоциации. Към момента няма постъпили предложения за реколта 2012 г.

Работеща и към момента е държавна помощ за съфинансиране на застрахователните премии, при която държавата участва с 50 до 80% от стойността на премията при застраховане на селскостопанска продукция, като тези проценти зависят от рискове, застъпени в полицата. Усвоеният бюджет по нея за 2010 г. беше половин милион лева. Приблизително толкова са усвоените и за 2011 г. Схемата е действаща до края на 2013 г.

От 2011 г. се прилага и „Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък, съгласно чл. 189б от ЗКПО. Преотстъпва се до 60 на сто от корпоративния данък на данъчно задължените лица (еднолични търговци и юридически лица), регистрирани като земеделски производители за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция. Преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция. Преотстъпеният данък не надвишава 40/50 на сто от стойността на материалните активи, съгласно чл. 189б, ал. 2, т. 4 от ЗКПО, т.е. стойността на придобитите активи (нови сгради и нова земеделска техника) следва да е осигурена поне с 60/50 на сто самофинансиране от страна на регистрирания земеделски производител, при спазване условията на Регламент 1857/2006.

Извън бюджета по финансовата рамка, се разработва и помощ „de minimis” за подпомагане на определени оперативни разходи по производството на плодове и зеленчуци. Правилото „de minimis” се прилага по отношение на помощи, които поради малкия си размер не застрашават конкуренцията и могат да се предоставят от държавите членки без необходимост от одобрение от Европейската комисия. С Регламент (ЕО) № 1535/2007 максималният размер на помощите „de minimis” в сектора на производството на селскостопански продукти е установен на 7 500 евро (14 669 лв.) на стопанство, за период от три данъчни години. Схемата е почти готова, уточняват се елементи по бюджета със съответните дирекции и асоциации, включени в работната група.

Да не забравяме, че ежегодно производителите на плодове и зеленчуци се възползват от подпомагането по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и националните доплащания на хектар земеделска земя, в случай че отговарят на минималните изисквания. Минималните изисквания, за да се кандидатства по СЕПП в България, са размер на стопанството най-малко 1 хектар (0,5 ха за трайни насаждения) и минимален размер на парцелите 1 декар. Подпомагането с директни плащания и национални доплащания за 2011 г. е в размер на 25,40 лв./дка, от които 22,40 лв./дка са осигурени от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и 3 лв. са осигурени от бюджета на държавата.

                                                                      Интервю на Светла Стефанова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.