1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Интересът към Х-ото Национално изложение по животновъдство в Сливен е огромен

Интересът към Х-ото Национално изложение по животновъдство в Сливен е огромен

Снимка:

д-р Васил Николов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството

- Проф. Николов, разкажете накратко за Националното изложение по животновъдство, което организира Изпълнителната агенция по слекция и репродукция в животновъдството в Сливен.

- Националното изложение по животновъдство в Сливен е традиционно, като неговата цел е да се демонстрират националните генетични ресурси – това, с което България разполага. През последните години по линия Държавен фонд „Земеделие” се субсидират и други изложения, които са специализирани изложения за дадената порода или за дадения вид. Така е, например, в областта на овцевъдството – породата Ил дьо Франс, Софийска овца и т. н. Изложението в Сливен си остава най-голямото в страната и това е неговата цел. Изложението ще се проведе на 5 и 6 октомври, като на 5 октомври ще бъде настаняването на животните – то ще започне от 11–12 часа. Животните трябва да бъдат настанени до 16 часа и след това комисия по всички видове ще мине да направи оценка на животните, за да могат да излъчат животните, които ще получат призове за съответните породи.

Официалното провеждане на изложението ще бъде на 6 октомври, като в програмата, която сме дали, в 10.30 часа министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, заедно със своя екип, ще даде пресконференция. Изложението започва от 11 часа, а изненадата е, че гостите ще бъдат поздравени с кукерски танци от Пирин. Макар че изложението се провежда в Сливен, избрахме танците да бъдат от Пирин, тъй като там се правят изключително красиви и оригинални костюми от Местната калоферска дългокосместа коза. Костюмите са атрактивни и през последните години се радват на изключителен интерес например в Турция, което може да допринесе за развитието на породата и ние искаме това нещо да го демонстрираме. След това изложбата ще бъде открита от министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов. Приветствие към участниците ще отправи председателят на Комисията по земеделието и горите към Народното събрание Десислава Танева, която е от този регион. Аз също накратко ще кажа няколко думи за състоянието на развъдната дейност в страната. Ще има поздрав към участниците от страна на местни фолклорни ансамбли, а после започва дефилето на животните и награждаването на участниците.

На изложението ще има видеостена, на която непрекъснато ще текат презентации на развъдните организации, които представят животни. След официалната част и след дефилирането на животните, като ще дефилират по-едрите животни, ние ще минем през всеки един щанд, при всеки един от изложителите на овце, свине и други животни, които не могат да дефилират, за да поднесем съответните призове, които комисията ще определи предходния ден. Това е програмата на изложението. Огромен е интересът към него. Ще има студенти по „Животновъдство” от Тракийския университет, от Пловдивския аграрен университет. Цели групи ученици и деца са заявили присъствие на изложението, така че както всяка година събитието ще се радва на голям интерес.

- Колко и кои са тазгодишните участници в изложението на селскостопански животни в Сливен?

- Дотук са се регистрирали своето участие 130 фермери – 75 от които отглеждат овце и кози, 28 фермери, които отглеждат говеда, 12 фермери, отглеждащи коне и 5 фермери, които отглеждат свине. Останалите са с птици и зайци. На самото изложение до последния момент се регистрират фермери, особено с дребни животни като птици и зайци.

Дотук са подали заявка за участие 32 развъдни организации, от които 15 са в областта на овцевъдството, 2 козевъдни организации (това са всички развъдни организации в областта на овцевъдството и козевъдството), Националната организация по пчеларство, Националната птицевъдна организация. От говедовъдните организации ще участват шест, от коневъдните – четири и от свиневъдите – три. Участват почти всички развъдни организации.

- Какви животни ще участват в изложението?

- В изложението ще участват 400 броя овце и кози, 150 говеда, 24 коня, 37 свине и птици и зайци, при които не отчитаме броя на участниците. Ще бъдат представени 29 породи овце, от които 21 български породи и 8 чужди породи (тези, които се развъждат у нас, представляват наш генетичен ресурс, но са внесени от чужбина). Искаме да поставим акцента тази година върху Черноглавата плевенска овца. За нас това е един изключително добър генетичен ресурс, една наша порода с изключително добри качества като млечна порода, така че акцентът през тази година ще бъде върху нея. Ще участват четири породи кози, в това число две автохтонни – Местната калоферска коза и Българската виторога коза. Ще участват 14 породи говеда, като за първи път ще представим животни от породата „Гаскон”. Има създадена такава ферма у нас. Ще представим едно животно от породата „Галоуей”. На самия вход на изложението ще бъдат разположени месодайните породи, като тази година ще бъдат представени животни от породата „Лимузин”, от породата „Абердин-ангус”, от породата „Херефорд”. Всички месодайни породи говеда, които се отглеждат в страната, през тази година ще участват. Ще бъдат представени осем породи коне, четири породи свине. Зайците и птиците ще бъдат на място представени.

- Какво ще бъде новото в изложението през тази година?

- Ще представим нови породи говеда, които не са представяни досега у нас. Акцентът ще бъде върху Черноглавата плевенска овца, а в областта на говедовъдството ще бъде върху Българското кафяво говедо. Това също е една изключително ценна и уникална наша порода. Ще бъдат представени около 40 говеда от тази порода, ще могат да се изберат шампиони на породата.

Миналата година ние направихме за първа година директен избор на шампион на породата. Това беше от Черношарената порода, а тази година ще бъде от Българското кафяво говедо. От конете тази година акцентираме вниманието върху породата „Хафлингер”. Това не е нашата порода, но тя се отглежда отдавна в България. Тази година в Австрия, даже в момента тече учредителен конгрес на породата „Хафлингер”. Прави се нова Световна организация и председателят на нашата развъдна организация за „Хафлингер” – Георги Йорданов е там и участва в учредяването. Искаме да обърнем внимание и върху тази порода. Това са основните акценти в тазгодишното изложение. Ще бъдат изложени почти всички местни автохтонни породи. Ще участват и около 60 кучета от Българско овчарско куче, Каракачанско куче. Ще бъдат докарани и новите породи Българско гонче, Барак. Цялата палитра от генетични ресурси ще бъде представена на изложението през тази година.

- Каква е причината това изложение да се прави традиционно в Сливен? Какво е бъдещето на Сливен в областта на репродукцията в животновъдството?

- Причината е, че това е една традиция. Хората са свикнали, че там се провежда това изложение. Надявам се тази традиция да продължи. Другата причина е, че Сливен се запази като един от центровете на развъдната дейност. След стагнацията от 90-те години на миналия век в момента в България има две станции по изкуствено осеменяваме. Те се управляват от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството. Едната станция е в София, а другата е в Сливен. В София и в Сливен са съсредоточени ресурсите, там е и потенциалът, който имаме. В Сливен имаме и изложбено място, което е подходящо за такова изложение, затова изложението се прави там. Традиционно там имаме и млечна лаборатория, която в момента е единствената в страната. Лабораторията е с остаряла техника. Ние правим всичко възможно, даже в момента ще разработваме един проект, като ще се опитаме с помощта на италианската страна да обновим това оборудване. След София, Сливен е вторият център на развъдната дейност в страната в момента.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.