1. Начало
  2. Новини
  3. Храни, Напитки, Здраве
  4. 15% скок в цената на хляба?

15% скок в цената на хляба?

Само за седмица бялото хлебно брашно стигна 790 лв. за тон

Хлябът от 700 г ще се продава за около 1,20 лв., което е скок на цената с 15%. Това заяви председателят на регионалната структура на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тошко Няголов. Той очаква част от бранша още от днес да продава на по-високи цени и в магазините хлябът да е 1,20 лв., защото и търговците си слагали 25-30 ст. надценка.

"Принудени сме да вдигнем цената, защото само за седмица бялото хлебно брашно стигна 790 лв. за тон", каза Няголов. Причината за това е, че за броени дни цената на пшеницата нарасна до 450 лв./т, като зърно се изнася за Близкия изток, Африка и страни от ЕС, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".

"Горивата също скочиха. Така че няма да се оправдае очакването ми за повишение в началото на есента", казва Няголов. Той е категоричен, че ако така вървят нещата и пшеницата продължава своя ход нагоре, това увеличение няма да е единствено.

"По-малките производители сме принудени да работим ден за ден, защото не можем да си позволим да заредим по-големи количества суровина. Тя е прекалено скъпа. Някои колеги, за да оцеляват намаляват грамажа, за да предлагат на по-ниска цена и да останат на пазара", казва Няголов. Той не се нае да прогнозира в дългосрочен план какво може да се случи, но не изключва да има фалити на дребни производители.

Пшеницата у нас продължава да поскъпва. Зърнопроизводители вече сключват сделки за 450 лева на тон. В същото време износът на зърно е скочил два пъти. Основната причината за високите цени на пшеницата тази година е сушата. Това кара анализаторите да прогнозират изключително слаба реколта в световен мащаб. И ако по данни на Софийската стокова борса за месец цената на пшеницата у нас се е увеличила с 10 на сто, то в САЩ, Франция, Унгария и Русия поскъпването е още по-голямо. На някои от световните борси увеличението минава 20%. В Съединените щати например увеличението е с 24%, в Унгария 22%, а във Франция 20%. Поскъпването у нас е двойно по-малко в процентно изражение - около 10 пункта. За сравнение, в Русия пшеницата е поскъпнала с 11 на сто, информира bTV.

Ако цените на пшеницата продължат да вървят рязко нагоре, това може да доведе и до поскъпване на цените на брашното и хляба. Засега обаче хлебопроизводителите се въздържат от прогнози за това ще коригират ли цените и с колко, информира bTV.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.