1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Необходим е единен орган за управление на европейските средства

Необходим е единен орган за управление на европейските средства

Това заяви министър Томислав Дончев в Добрч по време на българо-унгарски бизнес семинар

Необходимо е създаване на един универсален управляващ орган за разпределяне на европейските средства, заяви в Добрич по време на бизнес семинар министър Томислав Дончев. В момента европарите се контролират от седем органа в седем министерства, които трябва да се организират в една политически стерилизирана агенция с регионални офиси в страната, подчерта министър Дончев. Успешната политика на дадена държава се случва, ако се ангажират всички – и бизнеса, и гражданите, а не само държавната администрация, каза още министърът.

В рамките на форума, посветен на Дните на унгарската култура в Добрич, и в присъствието на Нейно Превъзходителство посланик Юдит Ланг, той изложи основните акценти в подготовката на България за следващия програмен период. До края на годината страната ни трябва да изработи своя вариант на стратегия 2020 г. Всичко това ще бъде в рамките на европейското ни членство, но има чисто национални въпроси, които сами трябва да разрешим като политици и граждани, заяви още министър Дончев. Максималната съпричастност и активност на местните власти е едно от условията. Експертите от неговото министество вече са изчислили финансовата рамка с европейско и бюджетно финансиране за всяка българска община за следващия програмен период 2014–2020 г.

Според министър Томислав Дончев, големият дебат в ЕС ще бъде за финансовата рамка на следващия програмен период. Съвършено несправедливо е в бъдещия политически дебат да се взема под внимание процентът на усвоените средства до момента.

В Добрич министърът на европейските фондове присъства на бизнес форум в рамките на Дните на унгарската култура в града, преминали под надслов „България – Унгария – мостовете от миналото към европейското бъдеще”.

Като страни членки на ЕС Унгария и България поддържат тесни връзки, които се основават на историческа симпатия и съвпадащи национални интереси. Това заяви по време на среща дискусия в Добрич посланикът на Република Унгария в нашата страна Нейно Превъзходителство Юдит Ланг. По време на срещата беше поставен акцент на българо-унгарското партньорство в няколко важни сектора – енергийна сигурност, обща аграрна политика, климатични промени, търговия, инвестиции, регионално сътрудничество и др. Унгарският посланик Ю. Ланг подчерта възможностите за партньорство в рамките на Дунавската стратегия и нейната роля в регионален план. Особено внимание трябва да се обърне на развитието на транспорта в крайдунавските региони, което включва повишаване ролята на речното корабоплаване. Успоредно с работата по отношение развитието на речното корабоплаване се разработват проекти, които целят активизиране на жп транспорта. Посланикът отбеляза, че през последните години двустранните връзки между България и Унгария се развиват доста интензивно благодарение на подписаното през 2008 г. споразумение за подпомагане сътрудничеството между малки и средни предприятия.

През последните 10 години Унгария се утвърждава като един от най-важните финансови инвеститори в България, което се дължи не само на традиционно активните икономически връзки, но и на изгодните инвестицонни условия, заяви унгарският посланик. Обемът на унгарските инвестиции в страната ни за миналата година достига 82,3 млн. евро, а като цяло тези инвестиции са 1120,7 млн. евро.

Н. Пр. Юдит Ланг даде за пример доброто сътрудничество между побратимените градове Добрич-Залаегерсег, Силистра-Дунауйварош и Сливен-Дебрецен.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.