1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Фермата на бъдещето ще е на закрито

Фермата на бъдещето ще е на закрито

Привържениците на това земеделие твърдят, че то може да реши проблема с недостига на храни

Селското стопанство се премества на закрито, в сгради без прозорци, където не проникват слънчеви лъчи, няма значение дали вали дъжд, а температурата винаги е каквато трябва, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от expert.bg. Така фермата може да е в нюйоркски небостъргач, в сибирски бункер или в пустиня в Саудитска Арабия. Привържениците на това земеделие твърдят, че то може да реши проблема с недостига на храни. "За да имаме планета, на която си струва да живеем, трябва да сменим методите си" - каза Гертян Мюс от частната изследователска компания Плантлаб. Светът вече трудно се изхранва.

Половината от хората живеят в градове, а половината от тях - около 3 милиарда, са недохранени. Храната непрекъснато поскъпва заради суши, наводнения и енергията, необходима за обработването, прибирането и транспортирането на селскостопанските култури. Промените в климата правят всякакво планиране несигурно. Мюс и още трима холандски биоинженери развиха идеята за парниците, като отглеждат зеленчуци, подправки и цветя в затворени пространства с регулирана среда, където няма дори естествена светлина. Осветлението е със светоизлъчващи диоди. Поливането е капково, температурата е постоянна. През нощта светлината се изключва, но ритъмът на деня и нощта е приспособен към потребностите на растенията, а не следи земното въртене. Някои култури се развиват по-добре при цикъл, по-къс от 24 часа.

Учените планират до края на годината да построят сграда с площ 1300 кв. м с четири отделни нива за растенията. След това те се надяват по този начин да отглеждат плодове и зеленчуци близо до молове и супермаркети. Площ от 100 кв. м и 14 нива растения според тях може да осигури с прясна продукция цялото градче Ден Бош, което е с 140 000 жители. Тяхната идея е да отглеждат култури, за които е необходимо малко място. Повече от 10 години учените изпробват комбинация от светлина, почва и температура върху различни култури. Сега те постигат темп на растеж три пъти по-бърз, отколкото в оранжерия. Те не използват пестициди, а необходимата им вода е с около 90 процента по-малко, отколкото при земеделие на открито. Свтоизлъчавщите диоди са скъпи, но цената им постепенно намалява.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.