1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Зубърът се завръща в дивата природа в Румъния

Зубърът се завръща в дивата природа в Румъния

Снимка:

Благодарение на WWF и организацията Rewilding Europe в планината Царку бяха пуснати нови 10 представители на вида

Зубърът (Bison bonasus) се завръща в дивата природа в Румъния, благодарение на усилията на WWF и организацията Rewilding Europe (Да върнем дивата природа в Европа). В края на миналата седмица в планината Царку, част от Южните Карпати бяха пуснати нови 10 представители на вида на европейските бизони, както още са известни зубрите. След едномесечен период на адаптация, те ще се присъединят към стадото от 20 животни, разселени там от двете неправителствени организации през 2014 и 2015 г.

Това е първата група от общо 100 зубри, които ще бъдат разселени разселим в Южните Карпати в следващите пет години, посочи Франс Шепарс, директор на Rewilding Europe. Проектът за завръщането на зубрите в Румъния се финансира от програма Лайф на Европейския съюз. Изпълнителите си поставят за цел до 2020 г. в района да има жизнеспособна дива популация от поне 193 индивида, чийто брой да нарасне до 300 до 2024 г. Зоната, включена в европейската природозащитна мрежа Натура 2000, в която ще обитават зубрите, се простира върху 59 000 хектара.

По силите ни е да защитим дивата природа и естествените местообитания, които поддържат в добро здраве средата, от която зависим ние, заявява Адриан Хагатиш от WWF, ръководител на проекта. Зубърът е вид с положително влияние върху мястото, което обитава, тъй като помага за формирането на мозаечен пейзаж и на екологични коридори. Пускането на животни на свобода е начин да помогнем на природата да се излекува сама, допълва Хагатиш.

С тегло между 300 и 900 килограма, европейският бизон е най-големият бозайник на континента. Някога е населявал цяла Европа, с изключение единствено на най-северните райони на Скандинавския полуостров и най-южните части на Италия и Испания. Безразборният лов обаче довежда до пълното му изчезване от дивата природа през 1927 година. По онова време в света са останали едва 54 животни – всички отглеждани в плен. Чрез програми за реинтродукция (пускане в дивата природа) популацията започва да расте и през 2014 година в Европа вече живеят 5 046 индивида, от които 3 230 са в дивата природа, а останалите в плен.

В България също са правени опити за реинтродукция на зубри и има малки популации от тези животни – в ловно стопанство Воден (Разградско) и в дивечовъден участък Студен кладенец в Източните Родопи.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.